Przedstawiciele przedsiębiorstw wod-kan oraz firm branżowych zaczynają odliczać dni, bowiem wielkimi krokami zbliża się do nich największa tematyczna impreza – Targi Wod-Kan w Bydgoszczy. Nie zawiodą się ani zwiedzający spragnieni nowości, ani ci, którzy łakną wiedzy z tej dziedziny. Nie zabraknie bowiem nowych produktów na stoiskach ani oprawy seminaryjnej Targów.

Honorowy patronat nad Targami Wod-Kan, które odbędą się w dniach 17-19 maja, objęło Ministerstwo Środowiska. W tym roku udział w Targach zapowiedziało ponad 360 wystawców. Zwiększyła się także, w porównaniu z latami ubiegłymi, powierzchnia wystawiennicza.

Gdzie szukać nowości?
W natłoku targowych stoisk niełatwo „wypatrzyć” wszystkich nowości prezentowanych w Bydgoszczy. Mamy nadzieję, że ten innowacyjny „przewodnik” stanie się pomocny – redakcja wysłała zapytania do wszystkich wystawców, a poniższą ofertę stanowią materiały nadesłane przez poszczególne firmy.
Firma Teledyne zaprezentuje modułowy przepływomierz ścieków do monitoringu sieci kanalizacyjnej. Urządzenie służy do rejestracji przepływów na sieciach kanalizacyjnych, na dopływach i odpływach w oczyszczalniach, kanałach zrzutowych oraz burzowych. Przepływomierz nie wymaga stosowania pierwotnych koryt pomiarowych. Ponadto organizacja punktu pomiarowego nie jest związana z przebudową istniejącej kanalizacji lub koryta otwartego. Unikalną cechą przepływomierza jest jego modułowa konstrukcja. Umożliwia ona dowolną konfigurację modułów pomiaru przepływu, wykorzystujących zróżnicowane techniki pomiarowe. Konstrukcja i obudowa z tworzywa sztucznego umożliwia użytkowanie urządzenia w szczególnie trudnych warunkach pomiarowych.
Z kolei przepływomierz elektromagnetyczny, zasilany baterią do pomiaru przepływu wody, oferuje Krohne. Dzięki zastosowaniu mobilnej technologii komunikacyjnej urządzenie umożliwia odczytywanie wartości przepływu przez Internet lub z użyciem telefonu komórkowego. Przepływomierz oferuje rozwiązanie tradycyjnych problemów aplikacyjnych, takich jak woda z zawiesiną cząstek stałych, pomiar przepływu w obu kierunkach, a także zastosowanie go w rurociągach o przekrojach większych niż DN 300.
Przepływomierz wyposażono w zabudowany moduł, składający się z automatycznego rejestratora danych i nadajnika GSM. Dzięki temu przechowywane są wszelkie informacje, wartości szczytowe oraz niskie wartości przepływu w godzinach nocnych. Dane transmitowane są poprzez SMS i GPRS do najbliższego publicznego przekaźnika telefonii komórkowej, a z niego do serwera sieci i do Internetu. Ciągła diagnostyka urządzenia zapewnia stałe monitorowanie i automatyczne raportowanie, dotyczące wadliwego działania elektroniki czy problemów z elektrodami.
Grundfos na Targach Wod-Kan zaproponuje monolityczną studzienkę z jednego odlewu polietylenu PEHD, odporną na korozję. Zwiększona objętość dolnej części zbiornika przeciwdziała siłom wyporu, a jego kształt ogranicza gromadzenie się osadów i intensywność przykrych zapachów. Dopływ, przepust kablowy oraz przewód wentylacyjny dostosowane są do warunków instalacyjnych. Standardowo przepompownie tego typu dostępne są w czterech średnicach: 400, 600, 800 i 1000 mm. Ich wysokość jest zróżnicowana i przystosowana do wielu typów pomp i zastosowań.
Z kolei Flygt wprowadził na rynek nowe produkty wyposażone w półotwarte, samooczyszczające, wysoko sprawne wirniki typu N trzeciej generacji. Dodatkowo oferta firmy została rozszerzona o nowe pompy o wysokim podnoszeniu – nawet do 86 m. Najnowsza technologia N dzięki zastosowanym rozwiązaniom umożliwia bezproblemowe pompowanie zagęszczonych osadów ściekowych o zawartości suchej masy do 8%. Nowatorski system „gude pin” zmniejsza ryzyko wystąpienia awarii nawet w przypadku dużej ilości włóknin i tekstyliów zawartych w pompowanym medium.
„Inteligentną” przetwornicę częstotliwości zaproponuje firma KSB. Nowy produkt, będący częścią koncepcji kompleksowej automatyki pomp wirowych, służy do bezstopniowej regulacji prędkości obrotowej napędów pomp wirowych. Dzięki zastosowaniu systemu można nastawić punkt pracy optymalnie do charakterystyki instalacji lub włączyć regulację automatyczną. Różnicę między tą pompą a wcześniejszymi rozwiązaniami stanowi niezależność od producenta silników. Ponadto aktywny system chłodzenia umożliwia montaż tego samego urządzenia zarówno na ścianie jak i w rozdzielni sterującej. Można więc wyposażyć w regulację obrotów również zainstalowane agregaty pompowe, np. w sytuacji, gdy brakuje miejsca do montażu na silniku bądź nie jest to możliwe z powodu budowy silnika lub warunków panujących w jego otoczeniu.
Ciekawym novum, które można będzie obejrzeć na stoisku firmy Kanro, jest urządzenie do czyszczenia kanalizacji z odzyskiem wody. Urządzenie zostało wyposażone w nowy typ przemiennika ciśnienia KDU 148 – system odzysku wody. Ponadto maszyna posiada nowy układ hydrauliczny przenoszący napęd z silnika samochodu na poszczególne podzespoły urządzenia. Dostępne są także nowe funkcje obsługi z układem zdalnego sterowania radiowego.
System rur dwuściennych i kształtek z polipropylenu dla systemów kanalizacji grawitacyjnej zaprezentuje Wavin. Nowa generacja rur przeznaczona jest do odprowadzania ścieków sanitarnych i wody deszczowej. Mogą one być także stosowane jako przepusty drogowe. System o sztywności obwodowej SN 8 przeznaczony jest do użytkowania w miejscach o dużych obciążeniach statycznych lub dynamicznych. Rury można zastosować w różnych projektach, bez problemu przechodząc na instalacje z innych materiałów. Wszystkie kształtki posiadają tę samą konstrukcję złączek kielichowych, umożliwiającą szybkie i proste połączenie oraz odpowiednie uszczelnienie. Charakterystyczne dla tego rozwiązania jest zminimalizowanie siły potrzebnej do wciśnięcia bosego końca rury w kielich. Rury powstają w procesie współwytłaczania, którego efektem jest gładka wewnętrzna ścianka i zewnętrzna ścianka karbowana.
Danfoss pokaże w Bydgoszczy najnowsze sprężynowe regulatory produkowane w średnicach od DN1/2” do DN4”. Dzięki specjalnej konstrukcji zapewniają one precyzyjną pracę zarówno w warunkach przepływu, jak i przy braku przepływu medium w instalacji. Nowe regulatory mogą być stosowane w instalacjach wodociągowych, ciepłowniczych, a także przemysłowych. Ich konstrukcja sprawia, że są one niewrażliwe na zanieczyszczenia mechaniczne oraz osadzający się kamień i nie wymagają okresowego czyszczenia. Zawory mogą być montowane w dowolnym położeniu i współpracują z takimi mediami jak woda, powietrze, gazy naturalne i olej opałowy.
Ciągły rozwój Zintegrowanego Systemu Zarządzania InfoMedia, kierowanego do przedsiębiorstw branży wodociągowo-kanalizacyjnej, owocuje kolejnymi nowościami, powstałymi na bazie doświadczeń oraz coraz większych potrzeb użytkowników.
Jedną z nich jest aplikacja prezentowana na Targach przez DomDatę. Rozwiązanie przeznaczone jest do pracy w terenie w oparciu o nowoczesne komputery z systemem Windows Mobile. Rozszerzenie funkcjonalności obejmuje (prócz standardowych funkcji inkasenckich) możliwość wymiany wodomierza oraz montaż i konfigurację modułu radiowego na wodomierzu. Innego typu zmiany objęły obszar ekonomiczny, m.in. możliwość obsługi międzynarodowych standardów rachunkowości, elektroniczną wymianę informacji z bankiem, a także udostępnienie niektórych funkcji przez Internet.
Z kolei nowoczesne rozwiązania systemów informacji przestrzennej (GIS) zaprezentuje firma Steinbacher-Consult, która możliwości oprogramowania dopasowuje do potrzeb klientów. Oferuje otwartą koncepcję GIS, opartą na kompatybilności nowych elementów Hardware i Software, i włączenie ich w istniejące struktury GIS. Ponadto dzięki temu modelowi możliwe jest zastosowanie interfejsów do innych programów (np. CAD, monitoring, symulacje w sieciach, kalkulacje, księgowość).
Szeroką ofertę nowości zaprezentuje na swoim stoisku Ekowodrol. Jedną z nich jest nowoczesny system monitoringu i zdalnego sterowania obiektami gospodarki wodno-ściekowej, umożliwiający sterowanie urządzeniami na dowolną odległość, ograniczoną tylko dostępnością do Internetu. Ponadto firma proponuje nowe rozwiązanie eliminujące problem niepożądanej sedymentacji osadów dennych w zbiornikach przepompowni i innych obiektach. Na stoisku będzie można także otrzymać informacje na temat nowej kategorii kompaktowych przepompowni ścieków do zastosowań lokalnych, na bazie pompy wyporowej i trzykomorowego zbiornika rurowego z PVC. Nowością Ekowodrola są także zawory zwrotne kolanowe do ścieków.
Jak w branży powszechnie wiadomo, problem kradzieży wody spędza sen z powiek wszystkim przedsiębiorstwom wod-kan. Bmeters Polska proponuje wskaźniki pola magnetycznego MFI, zabezpieczające przed kradzieżą wody za pomocą magnesów neodymowych. Mogą one służyć do identyfikacji próby zadziałania silnym magnesem neodymowym na urządzenia pomiarowe, których poprawność funkcjonowania zakłócona jest przez zewnętrzne pole magnetyczne. Ponadto firma zaprezentuje kolektor do montażu wodomierzy. Jego struktura jest wykonana ze stali zapewniającej sztywność i brak deformacji. Charakterystyczne są połączenia scalone z metalową konstrukcją kolektora.
Interesującą nowością na Targach będzie oferowana prze firmę Vega sonda radarowa dla gospodarki wodno-ściekowej. Urządzenie gwarantuje dokładność pomiaru 5 mm (bez względu na nagrzewanie głowicy przez słońce, wiatr, opady atmosferyczne). Przekłada się to bezpośrednio na znaczną poprawę dokładności wskazań przepływu ścieków oraz systemów do pomiaru poziomu wody w rzekach. Dodatkowo płaska antena gwarantuje poprawność wskazań przy silnej kondensacji pary wodnej na antenie oraz odporność chemiczną na opary ścieków przemysłowych.

Branżowa wiedza „w pigułce”
Na Targach, wzorem ubiegłego roku, pojawi się także część konferencyjna.
O gospodarce wodno-ściekowej w samorządzie w świetle okresów przejściowych podpisanych przez Polskę w Traktacie Akcesyjnym będzie można posłuchać w drugim dniu Targów. Na konferencję zaprasza Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz Stowarzyszenie Europa Nasz Dom.
Jednocześnie redakcje „Wodociągów-Kanalizacji” i „Przeglądu Komunalnego” wraz z Izbą Gospodarczą „Wodociągi Polskie” organizują trzydniowe otwarte seminarium (szczegółowy program s. 59). Tematem przewodnim Salonu Wodociągi-Kanalizacja będą zagadnienia związane z realizacją przedsięwzięć z zakresu gospodarki wodno-ściekowej ze środków unijnych przez samorządy i przedsiębiorstwa wod-kan. W programie nie zabraknie także praktycznych przykładów zrealizowanych inwestycji. Ponadto słuchacze będą mogli zapoznać się z nowoczesnymi technologiami w branży oraz nowymi produktami. Ostatni dzień Salonu poświęcony został edukacji ekologicznej. Ochrona środowiska powinna być wpajana jak najwcześniej, bowiem, jak powszechnie wiadomo, czym skorupka za młodu nasiąknie…

Ewa Gosiewska