Tradycje wytwarzania energii elektrycznej w skojarzeniu z produkcją ciepła sięgają w Polsce lat dwudziestych. Od tego czasu wiele się zmieniło. Nie tylko w technice, ale również w naszej świadomości i ustawodawstwie. Polska, po ratyfikacji protokółu z Kioto i dodatkowo zmuszona w przeddzień wejścia do Unii Europejskiej stosowaniem się do wymagań określonych w dyrektywach, zobowiązana jest do sukcesywnego zmniejszania emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Do 2012 r., wg wymagań unijnej dyrektywy, 30% energii pochodzić ma z produkcji w skojarzeniu.

Znowelizowane Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 30 maja 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu obowiązku zakupu energii elektrycznej i ciepła z odnawialnych źródeł energii oraz energii elektrycznej, wytwarzanej w skojarzeniu z wytwarzaniem ciepła jest inicjatywą ustawodawczą, zachęcającą i wymuszającą jednocześnie m.in. produkcję energii elektrycznej z równoczesnym wykorzystaniem ciepła, powstającego w tym procesie.

Co to jest kogeneracja?

W konwencjonalnych elektrowniach straty energii wynoszą powyżej 60%. Ciepło wydzielane w procesie produkcji energii elektrycznej i odprowadzane do zbiorników wodnych lub powietrza jest bezpowrotnie tracone. Tym samym, wykorzystanie energii pierwotnej (lub inaczej: energii chemicznej paliwa) jest na bardzo niskim poziomie.
...