– doświadczenia z budowy i eksploatacji
Jedną z realnych i niedrogich metod uzupełniania zasobów energetycznych są elektrownie wiatrowe. W Polsce już pod koniec lat 30. XX w. sprawę elektrowni wiatrowych poruszano na łamach czasopisma branżowego „Wiadomości Elektrotechniczne”. Jednak z różnych powodów prace w tym kierunku posuwały się bardzo powoli i z miernymi rezultatami.


Od kilku lat w Europie, w tym również w Polsce, obserwuje się coraz intensywniejszy rozwój tej właśnie metody pozyskiwania energii. Powstają zarówno małe przydomowe siłownie wiatrowe, jak i duże farmy z elektrowniami wiatrowymi, popularnie zwanymi wiatrakami.
Energia elektryczna produkowana z wiatru może być odsprzedawana do sieci energetycznej lub zużywana na własne potrzeby w gospodarstwie, np. do dogrzewania pomieszczeń, ogrzewania wody użytkowej itp. Można ją również magazynować, np. ładować akumulatory. O ile pierwszy z ww. sposobów jest uwarunkowany wieloma przepisami i obostrzeniami, co jest znaczącym utrudnieniem, o tyle pozostałe metody wykorzystania tej energii są proste i klarowne.
W publikacji¹ wykazano sens budowy małych przydomowych elektrowni wiatrowych jako źródła energii elektrycznej na przykładzie prostego wiatraka zbudowanego metodą gospodarczą z wykorzystaniem profesjonalnej prądnicy synchronicznej z magnesami trwałymi.

Pomysł wiatraka
Na początku 2003 r. Branżowy Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Maszyn Elektrycznych Ko...