Duże przedsiębiorstwa wodociągowe, zaopatrujące największe europejskie miasta, koncentrują się na polepszaniu jakości wody uzdatnianej oraz wdrażaniu coraz nowocześniejszych rozwiązań w zakresie zarządzania siecią wodociągową. Dyrektywa w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi nakłada obowiązek monitoringu jakości wody, który stanowi znaczący koszt funkcjonowania dostawców. Niestety, w niewielkim stopniu zaangażowane są w ten proces małe przedsiębiorstwa, obsługujące wsie i miasteczka w całej Europie.
Wtórne zanieczyszczenie wody i choroby wywołane niewłaściwą jej jakością związane są z brakiem finansów na niezbędne inwestycje. Od wielu lat problemem tym zajmuje się Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). I wbrew pozorom nie dotyczy on wyłącznie Afryki, ale również Unii Europejskiej. Już w 1963 r. WHO wydało podręcznik dla dostawców zaopatrujących w wodę wsie i małe osady.
Cele i plany
Organizacja ta wspiera również międzynarodową sieć małych dostawców wody – ISCWSN (International Small Community Water Supply Network), która jest platformą wymiany wiedzy technicznej i zarządczej oraz metod współpracy z lokalnymi władzami i społecznością. Celem tych działań jest dążenie do poprawy bezpieczeństwa wody i osiągnięcia Milenijnych Celów Rozwoju, ogłoszonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych, dotycząc...