Ostatnia nowelizacja ustawy ? Prawo energetyczne, zwana małym trójpakiem, weszła w życie 11 września 2013 r.

Należy podkreślić, iż ustawa ta niejako ?dosyć szybkim krokiem przeszła z okresu dziecięcego (etap projektu) do okresu dojrzałości? i od razu wzbudziła duże zainteresowanie, a z drugiej strony zaproponowane w niej rozwiązania wywołały opór tych, którzy mają wykonywać jej przepisy.

Energetyka prosumencka

W znowelizowanej ustawie zdefiniowano m.in. pojęcie mikroinstalacji jako odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 40 kW, przyłączonego do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o łącznej mocy zainstalowanej cieplnej nie większej niż 120 kW. Ponadto określono preferencyjne zasady przyłączania mikroinstalacji do sieci.

Przepisy te należy rozpatrywać łącznie z zapisami regulującymi działalność prosumencką, które w art. 9u-9x i art. 13a i 13b ustawy Prawo energetyczne ustanawiają mechanizmy wsparcia dla wytwarzania energii elektrycznej w mikroinstalacji przez osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a także umożliwiające sprzedaż wyłącznie nadwyżek wytworzonej w mikroinstalacji energii elektrycznej bez konieczności prowadzenia działalności gospodarczej.

Wprowadzone regulacje i rozwiązania były nie tylko oczekiwane, lecz z uwagi na ...