Transformacja w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) wymagać będzie dużego zaangażowania instytucjonalnego, które pozwoli na przedefiniowanie ram prawnych w sposób ułatwiający prowadzenie działalności gospodarczej w zgodzie z założeniami GOZ.

Pierwszym krokiem milowym w dążeniu do ustalenia priorytetów GOZ jest stworzenie mapy drogowej, indywidualnie dla każdego kraju. Cele wyznaczone przez Komisję Europejską stanowią bowiem jedynie ramy, określające kierunek strategii. Na pytanie, które działania mogą stanowić przewagę konkurencyjną jednego kraju nad innym, muszą sobie odpowiedzieć poszczególne kraje we własnym zakresie.

Gospodarka o obiegu zamkniętym nie jest wizją wyłącznie europejską. Pozaeuropejskie kraje, takiej jak Kanada, Japonia czy Australia, także koncentrują swoje zainteresowanie wokół celów tożsamych ze strategią UE. Państwa widzące duży potencjał w transformacji gospodarczej formułują swoją wizję i definiują najważniejsze obszary, na których skupiać się będzie ich dalszy rozwój, mając na uwadze mocne strony i już istniejące przewagi (gospodarcze, intelektualne czy geograficzne).

Cele i obszary priorytetowe w gospodarce o obiegu zamkniętym
[tabela 1]
Opracowanie własne na podstawie Leading the cycle ? Finnish road map to a circular economy 2016-2025, Sitra 2016

Obszary priorytetowe wyznaczone przez poszczególne kraje wynikają z wielu czynników wewnętrznych i zewnętrznych, mający...