W sektorze budowlanym większość surowców jest wykorzystywana jednokrotnie, a całe zużycie energii sięga ok. 40%. Chęć obniżenia kosztów i zmniejszenia obciążenia środowiska naturalnego przyczyniły się do rozwinięcia kierunku, jakim jest budownictwo ekologiczne.


Równolegle z rozwojem miast, ośrodków przemysłowych, a także gospodarczej działalności człowieka środowisko naturalne stało się coraz bardziej skażone. Wiele podmiotów gospodarczych i gospodarstw domowych odprowadza do środowiska wiele substancji szkodliwych. Wydobycie oraz zużycie surowców energetycznych i nieenergetycznych, emisja zanieczyszczeń razem z tzw. niską emisją, a także zużycie wody obciąża środowisko naturalne. Większość z tych surowców odnosi się do kategorii jednokrotnego użycia. Sektor budowlany zużywa około 40% całej energii. W pełnym cyklu życia obiektu budowlanego można wymienić pięć etapów, w których dochodzi do obciążenia środowiska: wydobycie surowców, produkcja materiałów, budowa obiektu, eksploatacja budynku, a także likwidacja obiektu budowlanego. Około 80% wytworzonych w czasie eksploatacji budynku substancji jest szkodliwych dla środowiska.

Zielone budynki
Te wszystkie uwarunkowania przyczyniły się do działań w kierunku obniżania kosztów w budownictwie co najmniej w długim okresie oraz zmniejszenia obciążenia środowiska naturalnego. Oszczędności te dotyczyły przede wszystkim zużycia energii elektrycznej i grzewczej. Pr...