Martwe, ale cenne
Martwe drewno jest naturalnym elementem procesów przyrodniczych, a pozyskiwane celowo stanowi materiał do budowli i przedmiotów użytkowych, służy także jako opał. Rozkład drewna jest procesem naturalnym, efektem działania wielu organizmów, jest wpisany w strategię życiową wielu gatunków. Rola martwego drewna ulegającego rozkładowi została już doceniona przez leśników i naukowców badających zależności ekosystemowe lasu czy społeczników zajmujących się ochroną przyrody. Temat ten jest coraz częściej poruszany na spotkaniach poświęconych zieleni w miastach.
Miasta, czy szerzej ? obszary zurbanizowane, stały się miejscem migracji wielu gatunków ? zwłaszcza zwierząt znajdujących tu czasem lepsze warunki do życia niż w miejscach do tej pory zasiedlanych. Znacząca część tych gatunków to saproksylofile, w tym saproksylofagi. Wykorzystują martwe drzewa w różnych formach i martwe drewno w różnych fazach rozkładu jako schronienia/miejsca odpoczynku, miejsca lęgów i rozwoju, bazę pokarmową.
Funkcje martwych drzew i drewna
Dla wielu mieszkańców ma znaczenie ślad węglowy, a drewno zamarłych czy usuniętych drzew ulegające naturalnemu rozkładowi to materiał na długo wiążący węgiel i azot. Pozostawianie go w dobie walki ze śladem węglowym jest istotnym wkładem ekologicznym miast. Efekty rozkładu wspomagają mineralizację gleby i wzrost jej zasobności bez konieczności stosowania środków chemicznych.
Na obszarach zurbanizowanych martwe drewno i ...