Kanalizacja jest to zespół konstrukcji inżynierskich, który ma za zadanie odprowadzić z określonego obszaru zabudowanego (miasta, osiedla, zakładu przemysłowego, itp.) wszystkie rodzaje ścieków powstałych w wyniku działalności życiowej i produkcyjnej ludzi (wód zużytych) i wód opadowych oraz ich oczyszczenie przed zrzutem do odbiornika.
Przekroje poprzeczne kanałów w sieciach kanalizacyjnych stanowią rozmaite odmiany przekrojów kołowych, jajowych, zwykłych, podwyższonych, eliptycznych, gruszkowych, dzwonowych, prostokątnych, trapezowych i trójkątnych o różnych wymiarach, stosunkach szerokości do wysokości i różnych promieniach łuków tworzących obwód kanału. Przekrój kołowy określa się średnicą, wszystkie inne szerokością i wysokością.
Obecnie w kanalizacji zewnętrznej stosuje się pięć podstawowych kształtów przekrojów dla zamkniętych kanałów ściekowych: jajowe (J), kołowe (K), jajowe podwyższane (JP), gruszkowe (GR) i dzwonowe (DZ).
Do budowy kanałów najbardziej odpowiednie są materiały charakteryzujące się brakiem zmian struktury wewnętrznej i stateczności powłoki zewnętrznej wraz z upływem czasu, odpowiednią wytrzymałością (przede wszystkim na ściskanie pod wpływem obciążeń zewnętrznych), odpornością na ścieranie występujące wskutek wleczenia piasku i innych zanieczyszczeń po dnie kanału i na wpływy termiczne oraz dużą gładkością, co daje mały współczynnik tarcia przy przepływie ścieków. Ponadto materiały te muszą się wykazywać małą nasiąkliwością i du...