Postępowanie z azbestem, czy to w formie wyrobów czy odpadów, regulowane jest kilkunastoma aktami prawnymi. Przepisy te oraz zasady z nich wynikające były wielokrotnie i obszernie omawiane na łamach „Recyklingu” (m.in. nr 3-9 z 2003 r.). Nadal jednak pozostaje wiele kwestii do wyjaśnienia, szczególnie w związku z ciągłymi zmianami i nowelizacjami przepisów.

Rozważając zagadnienia związane z azbestem należy zauważyć, że azbest może występować zarówno w odpadach, jak i użytkowanych ciągle wyrobach, i że istniejące różnice w przepisach dotyczących obu tych grup materiałów, mogą mieć konsekwencje przy określaniu właściwych sposobów postępowania.
W szczególności jednoznacznego wyjaśnienia wymagają następujące kwestie:
  • kiedy dany materiał należy uznać za substancję (wyrób lub odpad) zawierającą azbest,
  • jakie stężenia pyłów azbestowych w powietrzu są dopuszczalne i kiedy należy wykonywać badania,
  • jakie metody zagospodarowania azbestu są dopuszczalne.

Materiały zawierające azbest
W ustawie Prawo ochrony środowiska (art. 160) wymienione zostały dwie substancje stwarzające szczególne zagrożenie dla środowiska, których wprowadzanie do obrotu i ponowne wykorzystanie zostało zabronione. Są to: azbest i PCB. Zarówno P.o.ś., jak i ustawa o odpadach z 2001 r. podają dokładną definicję PCB: polichlorowane difenyle, polichlorowane trifenyle, monometylotetrachloro-difenylometan, monometylodichlorodifenylo...