II Międzynarodowa, a jednocześnie XI Konferencja Naukowa ?Membrany i procesy membranowe w ochronie środowiska? MEMPEP 2016, zorganizowana pod honorowym patronatem rektora Politechniki Śląskiej i Komitetu Inżynierii Środowiska PAN, odbyła się w dniach 15-18 czerwca 2016 r. w Kościelisku. 

Organizatorem konferencji, odbywających się cyklicznie co dwa lata, był Zakład Chemii Sanitarnej i Procesów Membranowych Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej. Spotkanie służyło dokonaniu przeglądu osiągnięć w zakresie wykorzystania procesów membranowych w ochronie środowiska i innych dziedzinach techniki oraz życia.

Znakomici goście

W konferencji uczestniczyło 88 osób, reprezentujących polskie uczelnie, ośrodki badawczo-naukowe i zakłady przemysłowe oraz firmy wdrażające procesy membranowe w wielu gałęziach przemysłu. Obrady otworzyli przewodniczący Komitetu Naukowego i Organizacyjnego. Spośród wielu uczestników należy wyróżnić zagranicznych wykładowców, takich jak prof. Maria Elektorowicz z Kanady, doktorant Xin Li z Uniwersytetu KU Leuven ? Department of Chemical Engineering z Belgii, a także przedstawicieli firm z Polski, związanych z technikami i procesami stosowanymi w ochronie środowiska oraz analityce. Ponadto nie zabrakło dyrektorów z przedsiębiorstw zaangażowanych w rozwój i modernizację swoich technologii. Warto zaznaczyć, że w wydarzeniu uczestniczyła duża grupa młodych naukowców (doktorantów), którzy pochwalili się nowymi pomysłami i wynikami swoich badań. Obrady odbywały się w języku angielskim, gdyż była to II Międzynarodowa Konferencja Naukowa. W jej trakcie przyznano prestiżowe nagrody Europejskiego Towarzystwa Membranowego (EMS) dla autora najlepszego wystąpienia w języku angielskim. Wykłady oraz prezentacje posterowe oceniano w dwóch kategoriach. Fundatorem nagród za II miejsca było Polskie Towarzystwo Membranowe, podobnie jak za zajęcie trzeciego miejsca w kategorii wykład w języku angielskim. Natomiast nagrodę za trzecie miejsce w kategorii prezentacji posteru wraz z dyskusją ufundowali organizatorzy. Wystąpienia oceniała komisja wyłoniona z grona Naukowego Komitetu Konferencji, dlatego też wszystkie elementy tej inicjatywy ? od przygotowania po merytoryczność ? należy ocenić bardzo wysoko. 

Bogata tematyka

Podczas trzydniowych obrad naukowych uczestnicy wysłuchali 25 referatów oraz dyskutowali przy 41 zaprezentowanych posterach. Tematyka naukowych wystąpień dotyczyła: odsalania wód i ścieków przy użyciu technik membranowych, wykorzystania membran w inkapsulacji materiału biologicznego, stosowania membran w technologii oczyszczania ścieków, odnowy wody i uzdatniania wód, membranowej separacji gazów, perwaporacji, destylacji membranowej, modelowania procesów membranowych i innych zagadnień inżynieryjnych, wytwarzania i charakteryzowania membran pod kątem zastosowań w monitoringu i ochronie środowiska, reaktorów membranowych i wykorzystania membran w biotechnologii.

Tradycyjnie po południu pierwszego dnia konferencji odbyła się sesja posterowa, w trakcie której przedstawiono wyniki badań prowadzonych w polskich i zagranicznych ośrodkach naukowych oraz przemysłowych, tematycznie związanych z zagadnieniami poruszanymi podczas konferencji. Sesje posterowe są szczególnie lubiane przez uczestników naszego spotkania. Należy nadmienić, że dodatkowo odbyła się okolicznościowa sesja naukowa, związana z 70-leciem urodzin profesor Marii Tomaszewskiej. Chwalono zwłaszcza wysoki poziom merytoryczny  wszystkich przedstawionych prac, które zostaną opublikowane w prestiżowych czasopismach ?Desalination and Water Treatment? (DWT), a także  w ?Architecture Civil Engineering Environment? (ACEE).

Pełen sukces

Wyjątkowa jakość wystąpień uczestników, wspaniała atmosfera, pogoda i oprawa artystyczna ? to wszystko pozwala stwierdzić, że spotkanie okazało się sukcesem. Organizatorzy konferencji przykładają również dużą wagę do pełnego zagospodarowania czasu, m.in. przez zaoferowanie programu turystyczno-rozrywkowego. Umożliwia to uczestnikom kontynuowanie dyskusji i tworzy atmosferę do partnerskiej wymiany poglądów. W tym roku chętni wzięli udział w wycieczce górskiej. Podczas biesiady przy ognisku przygrywała góralska kapela HARNI. Dziękując uczestnikom za przybycie na tegoroczne spotkanie, zapraszamy za dwa lata na III Międzynarodową i XII Konferencje Naukową MEMPEP 2018. O szczegółach poinformujemy w zapowiedziach.

prof. dr hab. inż. Krystyna Konieczny, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego