Metale ciężkie migrujące z otoczenia do wód powierzchniowych deponowane są głównie w osadach dennych. Pomimo chwilowego unieruchomienia stanowią one potencjalne zagrożenie dla życia biologicznego w danym zbiorniku, bowiem w sprzyjających warunkach (zmiana pH, Eh, zasolenia, temperatury1 może nastąpić ich uwolnienie z osadu do toni wodnej, wniknięcie do łańcucha troficznego ekosystemu i w efekcie ponowne uruchomienie ich obiegu w środowisku2.

Osady portowe zaliczane są do najbardziej zanieczyszczonych elementów geosystemu przybrzeżnomorskiego. Szybki przyrost osadów w basenach portowych3 powoduje konieczność częstego ich pogłębiania, a to wiąże się z wydobywaniem znacznych ilości osadów dennych, które należy (w zależności od ich rodzaju i stopnia zanieczyszczenia) zagospodarować bądź składować4, 5.

Cel analizy
Celem analizy było zbadanie stopnia zanieczyszczenia wybranych osadów portowych metalami ciężkimi w aspekcie możliwości składowania urobku czerpalnego w morzu oraz próba oceny deponowanego osadu jako potencjalnego źródła metali w środowisku morskim. Aby zrealizować powyższy cel, zbadano specjację metali w osadach portowych, określono udział formy labilnej badanych metali w ich całkowitej zawartości, zbadano zależności stężenia metali od uziarnienia osadu oraz określono ładunek, jaki mogą wnieść poszczególne frakcje osadu do środowiska morskiego.
O toksyczności i zagrożeniu, jakie może stan...