Polska od 2007 r. uczestniczy w pracach powstałego trzy lata wcześniej międzynarodowego porozumienia Methane to Markets Partnership (M2M).

Na spotkaniu ministerialnym, odbywającym się w Mexico City w październiku ubiegłego roku porozumienie M2M zostało rozszerzone o nowe zadania i podniesiono jego rangę, jednocześnie zmieniając nazwę na Global Methane Initiative (GMI). Celem GMI jest międzynarodowe, wspólne działanie na rzecz redukcji emisji i energetycznego wykorzystania metanu, a także wzajemna wymiana doświadczeń i pogłębienie wiedzy na ten temat. Członkostwo w GMI daje ponadto partnerom możliwość skorzystania z dofinansowania na przedsięwzięcia związane z redukcją i wykorzystaniem metanu.
 
Polska aktywność
Global Methane Initiative swoje cele realizuje w sektorach: górnictwa węgla, przesyłu ropy i gazu, rolnictwa, składowania odpadów oraz oczyszczania ścieków. Struktura GMI to Komitet Sterujący oraz pięć podkomitetów tematycznych. Podkomitet ds. Węgla skupia się na redukcji emisji metanu z kopalń węgla, w tym zawartego w powietrzu wentylacyjnym. Podkomitet ds. Ropy i Gazu wspiera rozwój technologii uszczelniających sieci wydobywcze i przesyłowe. Podkomitet ds. Rolnictwa zajmuje się koordynacją projektów ograniczania emisji metanu z odpadów rolniczych, w tym z odchodów zwierząt hodowlanych, z fermentacji jelitowej oraz ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?