Metody redukcji emisji NOx
Spalanie paliw kopalnych pociąga za sobą emisję szkodliwych gazów do atmosfery. Stale postępujący rozwój przemysłu na świecie wpływa na zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz cieplną, a co za tym idzie, intensyfikuje wielkość generowanego ekwiwalentu tlenków azotu. Na szczęście, istnieje szereg metod, które umożliwiają niwelowanie przedostawania się szkodliwych gazów do atmosfery.
Dlaczego jednak tak istotne jest ograniczanie emisji tlenków azotu? Są one składową, mniej lub bardziej istotną, wielu zjawisk, o których słyszy się niemal każdego dnia. Pierwszym z nich jest smog fotochemiczny. Jego występowanie uzależnione jest przede wszystkim od dwóch czynników ? silnego nasłonecznienia oraz wysokiej wilgotności powietrza. Zaistnienie takich warunków nasila zachodzenie fotolizy dwutlenku azotu (NO2), w wyniku czego tworzony jest ozon. Z uwagi na rodzaj zachodzących reakcji chemicznych smog ten nazywany jest również utleniającym. O ile w wyższych partiach atmosfery ozon jest przyjazną dla nas alotropową odmianą tlenu, o tyle w niższych warstwach troposfery jest on silnie odkażającym oraz toksycznym dla człowieka gazem.
Drugie zjawisko związane jest z zakwaszaniem środowiska. Obecne w atmosferze tlenki azotu wchodzą w reakcję z parą wodną, co doprowadza do tworzenia się kwasu azotowego. Powraca on na powierzchnię Ziemi najczęściej w postaci mokrej (tj. kwaśnych opadów). Jest to istotną kwestią wpływającą na zwię...