System gospodarki odpadami komunalnymi, system rozszerzonej odpowiedzialności producenta oraz system kaucyjny łączy jeden, wspólny element. Jest nim generowany przez konsumenta końcowego odpad opakowaniowy. Dlatego prace nad zmianami w ramach tych trzech systemów muszą odbywać się równolegle i brać pod uwagę aspekty wszystkich trzech obszarów i funkcjonujących w nich podmiotów.

Teza dotycząca wspólnych zależności pomiędzy wskazanymi trzyma systemami (systemem gospodarki odpadami komunalnymi, systemem rozszerzonej odpowiedzialności producenta i systemem kaucyjnym) jest prosta do udowodnienia. Opakowania wprowadzone na rynek trafiają mniej więcej po połowie do gospodarstw domowych oraz przemysłu i handlu. Do gospodarstw domowych przynoszone są przede wszystkim opakowania jednostkowe, które po wykorzystaniu stają się częścią odpadu komunalnego. Jest to znaczna część frakcji surowcowej, która ? zgodnie z wprowadzonymi standardami ? jest w znacznej części selektywnie zbierana. To w ramach tej właśnie frakcji znajdują się opakowania, które mogą zostać objęte systemem kaucyjnym. Są to opakowania PET po napojach, szklane butelki po sokach, wodzie czy alkoholach, puszki aluminiowe i ocynkowane, a także ? od niedawna ? kartony do płynnej żywności.

MILIONY TON DO ZAGOSPODAROWANIA

Odpadów komunalnych w Polsce w 2017 r., zgodnie ze statystykami GUS, zostało wygenerowanych prawie 12 mln ton. Na rynek trafiło ok. 2,5 mln ...