Miasta i ich transport

Istotną trudność we wszystkich analizach dotyczących miejskich systemów transportowych stanowi znaczny niedobór informacji. Badania są zwykle poświęcone jednemu ośrodkowi (lub zaledwie kilku). W efekcie brakuje informacji obejmujących wszystkie ośrodki miejskie. W tym przypadku może pomóc badanie ankietowe.

Zakres danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) jest stosunkowo niewielki. Dodatkowo w przypadku niektórych statystyk pojawiają się uzasadnione wątpliwości co do ich jakości (choćby danych dotyczących wskaźnika motoryzacji). Nie ma również ogólnodostępnych krajowych baz danych o przewozach środkami transportu publicznego, organizowanych w poszczególnych ośrodkach miejskich. W efekcie bardzo trudno o kompleksową diagnozę w zakresie miejskiego transportu publicznego.

Badania ankietowe

W związku z tymi brakami przeprowadzono1 szeroko zakrojone badania ankietowe. Pytano w nich przedstawicieli miast o brakujące informacje związane z funkcjonowaniem transportu publicznego. Spośród wielu istotnych zagadnień związanych z rozwojem systemów transportowych wybrano trzy, a mianowicie: miejskie systemy transportu zbiorowego, migracje wahadłowe ludności i mobilność ludności w miejskich obszarach funkcjonalnych. W tym celu do wszystkich miast w Polsce rozesłano ankiety. Z wysłanych 923 ankiet otrzymano tylko 417 odpowiedzi, co stanowi 45,18%...