Diagnoza dotychczasowych działań i pomysły na ożywienie miast, a także możliwości finansowania tego typu przedsięwzięć ? to tylko niektóre tematy dyskusji towarzyszących III Międzynarodowemu Kongresowi Rewitalizacji Miast w Krakowie.

W Kongresie, który odbywał się od 4 do 6 czerwca br. w Nowohuckim Centrum Kultury, wzięło udział 250 przedstawicieli rządu, samorządów, świata nauki i biznesu oraz sektora bankowego, którzy mogli wysłuchać kilkudziesięciu wystąpień. Obrady podzielono na sześć sesji plenarnych, podczas których m.in. omawiano kierunki prac nad Narodowym Planem Rewitalizacji (NPR), wnioski z przeprowadzonych działań i dylematy towarzyszące ustawie o rewitalizacji. Kongres obejmował również 16 toczących się równolegle sesji tematycznych, które ukazywały poszczególne aspekty ożywiania miast.

Potrzeba realizacji Planu

Kongres otworzył Paweł Orłowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, który omówił doświadczenia płynące z perspektywy finansowej 2007-2013, podkreślając przy tym rosnącą świadomość na temat znaczenia rewitalizacji dla rozwoju wśród wszystkich zaangażowanych w ten proces oraz fakt włączenia finansowania zwrotnego i partnerstwa publiczno-prywatnego do działań rewitalizacyjnych. Zwrócił też uwagę na to, że pojęcie rewitalizacji nie zawsze było właściwie rozumiane, a działania z nim związane miały charakter fragmentaryczny i w niewystarczającym stopniu uwzględniały ...