Nasze miasta stanęły wobec nowego wyzwania, które, co prawda, wcześniej przewidywano, ale mimo to dla wielu stało się swego rodzaju zaskoczeniem. Gwałtownie wzrastającym problemem okazuje się bowiem zachowanie witalności gospodarczej, co w większości przypadków warunkuje ich dalszy rozwój.

Warunki konkurencyjności gospodarczej miast stają się przedmiotem coraz częstszych dyskusji, gdyż dostrzegana jest jej rosnąca złożoność. Świat zmienia się nierównomiernie: technologie szybko, społeczeństwa powoli. Miasta znajdują się pod presją dynamicznych okoliczności, rodzących nieznane wcześniej napięcia i konflikty, których występowanie nie jest jednorodne. W każdym przypadku splot okoliczności jest nieco inny, zróżnicowane zatem powinny być też sposoby działania. Coraz trudniej znaleźć uniwersalny wzorzec, umożliwiający choćby częściowe sterowanie dynamiką przemian.

Główne napięcia wynikają z wyzwań demograficznych, a przede wszystkim z depopulacji i starzenia się społeczeństwa. Proces ten przynosi dziś spadek bezrobocia, ale w dłuższej perspektywie zagraża ciągłości rozwoju i nasila wyzwania związane z przekształcaniem kurczących się miast. Oznacza wyczerpywanie możliwości rozwoju ekstensywnego, opartego na tradycyjnym modelu ?pozyskiwania? inwestycji, rodząc konieczność jakościowej zmiany w polityce gospodarczej miast. Problem dotyka też przedsiębiorców, stających przed zupełnie nowymi wyzwaniami. W relacjach miasto ? przedsiębiorcy następ...