W listopadzie ub.r. w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach rozpoczęła się epidemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. W połowie stycznia wirus rozprzestrzenił się w całych Chinach, wkrótce dotarł do Korei Południowej, Włoch i Iranu. W Polsce pierwsze zakażenie wirusem odnotowano 4 marca, tydzień później epidemia została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię. Na dzień 25 marca odnotowano ponad 467 tys. przypadków zachorowań na COVID-19 w ponad 180 krajach, w tym blisko 21 tys. zgonów i ok. 118 tys. przypadków wyzdrowienia. 
Jak twierdzi szef WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus ? wszyscy pacjenci, którzy są zakażeni koronawirusem, powinni być izolowani i mieć zapewnioną opiekę. Podczas jednej z ostatnich konferencji wyraźnie podkreślił: Powtarzam: wszystkie kraje muszą przyjąć kompleksowe podejście, ale najskuteczniejszym sposobem zapobiegania infekcjom i ratowania życia jest zerwanie łańcuchów transmisji. Aby to zrobić, musimy przeprowadzać testy i izolować. Nie możesz walczyć z ogniem, będąc przez niego oślepionym. Nie możesz zatrzymać pandemii, jeśli nie wiesz, kto jest zarażony. Mamy prosty komunikat dla wszystkich krajów: testujcie, testujcie, testujcie. Takie są fakty. A jak przekładają się one na nasze codzienne życie?
#zostańwdomu
Sytuacja w kraju jest dynamiczna. Z początku koronawirus funkcjonował gdzieś na świecie, z dala od nas, jednak niepokojące...