Między morfologią odpadów a poziomem recyklingu
W latach 2023-2024 Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) przeprowadził badania składu morfologicznego odpadów komunalnych wytwarzanych w Polsce. To najnowsza analiza morfologii odpadów, z której wnioski powinny być zasadniczym narzędziem do osiągania wysokiego poziomu ich przygotowania do ponownego użycia i recyklingu.
Skład morfologiczny wytwarzanych odpadów komunalnych nabiera coraz większego znaczenia. Stanowi on kluczowe źródło informacji nie tylko dla procesów decyzyjnych dotyczących organizacji i sposobu postępowania z odpadami, ale także dla określenia rodzajów produktów wprowadzanych do obrotu na rynek krajowy oraz preferencji zakupowych mieszkańców Polski. Ocena ilościowa i jakościowa poszczególnych składników (rodzajów) odpadów powinna stanowić podstawę dla osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju oraz podjęcia zintegrowanych działań w obszarze gospodarczym, społecznym i środowiskowym.
Uciążliwy brak danych
Ostatnie badania składu morfologicznego odpadów komunalnych wytwarzanych w Polsce przeprowadzono w 2008 r., a następnie w 2021 r. Jak widać, badania te nie są realizowane cyklicznie, co skutkuje brakiem danych umożliwiających określenie zmienności składu odpadów w zależności od wpływu określ...