Co roku pomiędzy krajami Unii Europejskiej przemieszcza się miliony ton różnych rodzajów odpadów – począwszy od odpadów z tzw. zielonej listy, a na odpadach niebezpiecznych skończywszy. Podejmując się tego typu działalności, trzeba dopełnić odpowiednich obowiązków, wynikających z przepisów Konwencji Bazylejskiej, UE oraz poszczególnych państw członkowskich. Procedury związane z międzynarodowym przemieszczaniem odpadów są określone w Rozporządzeniu nr 1013/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów (Dz. Urz. z 12 lipca 2006 r. nr L 190) oraz z Ustawy z 29 czerwca 2007 r. o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów (DzU nr 124, poz. 859, z późn. zm.).

 
Zanim odpady pójdą w świat
W świetle tych przepisów, o zezwolenie na transgraniczne przemieszczanie odpadów występuje podmiot wysyłający odpady, który jest stroną w postępowaniu administracyjnym. Procedurę administracyjną rozpoczyna on w odpowiednim urzędzie państwa wysyłki. Zgłoszenia dokonuje się na właściwie wypełnionych formularzach przemieszczania.
Do tej dokumentacji należy jeszcze dołączyć informacje wyszczególnione w załączniku II do ww. rozporządzenia i komplet złożyć we właściwym urzędzie państwa wysyłki w tylu egzemplarzach, ile jest państw zainteresowanych danym przemieszczaniem ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?