Już tradycyjnie Katedra Techniki Cieplnej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, we współpracy z Komitetem Termodynamiki i Spalania Polskiej Akademii Nauk, zorganizowała kolejne, już XIV Międzynarodowe Sympozjum „Wymiana ciepła i odnawialne źródła energii, HTRSE-2012” (International Symposium on Heat Transfer and Renewable Sources of Energy). Odbyło się ono w dniach 6-9 września w Międzyzdrojach. Uczestniczyło w nim 120 przedstawicieli krajowych oraz zagranicznych uczelni i ośrodków naukowych, m.in. z Białorusi, Niemiec, Rosji, Słowacji, Ukrainy i Tunezji.
W czterech sesjach plenarnych i dwóch sesjach posterowych, zaprezentowano łącznie 71 prac dotyczących aktualnych kierunków rozwoju odnawialnych i konwencjonalnych źródeł energii, nowych technologii i urządzeń energetycznych oraz zagadnień wymiany ciepła. Wszystkie prace przyjęte przez komitet naukowy Sympozjum opublikowano w monograficznym wydaniu materiałów konferencyjnych „Heat Transfer and Renewable Sources of Energy”oraz udostępniono w wersji elektronicznej na płycie CD.
Zgłoszone prace zgrupowano w działach tematycznych, dotyczących: energii biomasy i biogazu; energii wodoru; energii promieniowania słonecznego, energii geotermalnej i pomp ciepła; zarządzania energią; wymiany ciepła i wymienników ciepła; wymiany ciepła w układach wielofazowych; kotłów i procesów spalania; wybranych problemów energetycznych oraz niskotemperaturowych siłowni ORC.
Zainteresowanie problematykę OZE tradycyjnie zaowocowało znaczną ilością prac z tej dziedziny. W związku z tym przedstawiono m.in. możliwości wykorzystania energii promieniowania słonecznego z uwzględnieniem instalacji cieplnych i PV oraz magazynowania energii, wskazano możliwości i sposoby energetycznego wykorzystania biomasy, biogazu oraz odpadów organicznych, z uwzględnieniem współspalania z paliwami konwencjonalnymi. Ponadto poruszono omówiono problematykę stosowania wodoru, w tym w układach ogniw paliwowych, i jego magazynowania. Wybrane prace dotyczyły wykorzystania energii geotermalnej, użycia pomp ciepła oraz modelowania naturalnej temperatury gruntu. Interesującym i ważnym zagadnieniem była problematyka niskotemperaturowych siłowni ORC.
W dziedzinie wymiany ciepła przedstawiono prace na temat wymienników ciepła i badań konwekcyjnej wymiany ciepła, w tym w procesach wielofazowych. Wiele z zagadnień jest ściśle związanych z problematyką wykorzystania OZE oraz niskotemperaturowych siłowni ORC. Ponadto niektóre z prezentowanych prac dotyczyły instalacji kotłowych i procesów spalania. Poruszono również kwestie zarządzania energią, racjonalizacją jej użytkowania i gospodarką energetyczną.
Obrady pierwszego dnia Sympozjum zostały zdominowane przez uroczystą sesję, poświęconą Jubileuszowi profesora Władysława Nowaka (sylwetkę profesora oraz uroczystości jubileuszowe opisano w reportażu na stronie …).
XIV Sympozjum wsparli Polska Akademia Nauk, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalne, WFOŚiGW w Szczecinie, Szczecińska Energetyka Cieplna oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
Kolejne, XV Sympozjum odbędzie się we wrześniu 2014 r.
(as)