Ministerstwo Gospodarki oraz Ministerstwo Przemysłu, Energetyki i Turystyki Islandii przy współpracy Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego było organizatorem konferencji nt. współpracy polsko-islandzkiej w zakresie geotermii, która odbyła się 19 września w gmachu Ministerstwa Gospodarki. Konferencja miała na celu zacieśnienie współpracy i przedstawienie możliwości realizacji wspólnych projektów.

Otwierając konferencję i witając licznie zgromadzonych gości, Mieczysław Kasprzak, sekretarz Stanu w MG, powiedział m.in., że: Energia geotermalna to jedno z najbardziej perspektywicznych odnawialnych źródeł energii na świecie. Liczę, że również nam uda się wykorzystać zasoby tego surowca.
Wiceminister Kasprzak podkreślił, że światowe prognozy dotyczące wykorzystania geotermii wskazują na coraz większe zainteresowanie tym sposobem wytwarzania energii. – Przemawiają za tym nie tylko względy ekologiczne, ale przede wszystkim możliwość uniezależnienia od importowanych paliw – powiedział. Dodał, że Islandia jest tego dobrym przykładem. Wiceminister przypomniał też, iż we wrześniu 2011 r. zostało podpisane porozumienie między polskim a islandzkim rządem, dotyczące współpracy w zakresie odnawialnych źródeł energii. – Dzisiejsze spotkanie ekspertów obu krajów to kolejny etap wymiany wiedzy i doświadczeń w tym zakresie – zaznaczył.
 Zabierając głos, ambasador Islandii w Polsce, Gunnar Snorri Gunnarson, potwierdził, że wykorzystanie surowców naturalnych ma znaczący wpływ nie tylko na sytuację gospodarczą kraju, ale także na codzienne życie jego mieszkańców. – Prawie w każdej miejscowości usytuowane są źródła geotermalne, które praktycznie w pełni pokrywają nasze zapotrzebowanie na energię. – wyjaśnił. – Polska również posiada znaczące zasoby tego surowca, więc chętnie podzielimy się doświadczeniami z zakresu jego wykorzystania – dodał.
 Stosunek Ministerstwa Środowiska do spraw odwiertów geotermalnych przedstawił Piotr Woźniak, podsekretarz stanu i główny ekolog kraju. Aktualny stan prawny uregulowań dla inwestycji geotermalnych zapisany w projekcie ustawy o OZE przedstawił Janusz Pilitowski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w MG. Określony w ustawie system wsparcia dla geotermii stwarza lepsze warunki dla rodzaju inwestycji.
 Aktualny stan oraz perspektywy rozwoju wykorzystania energii geotermalnej w Polsce przedstawiła dr hab. inż. Beata Kępińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego. Podczas konferencji przedstawiono również sprawy finansowania geotermii z krajowych środków. Miały miejsce również prezentacje firmowe. Drugi dzień konferencji poświęcono wizytom studyjnym delegacji Islandii w istniejących i budowanych obiektach wykorzystujących wody termalne.
 (uw)