Pierwsze działania dotyczące przeznaczenia nieruchomości przejętej przez Roztoczański Park Narodowy (RPN) po byłej Bazie Transportu Leśnego Zwierzyniec – Biały Słup na cele naukowo-edukacyjne rozpoczęły się w 2004 r.
W 2004 roku powstał projekt modernizacji obiektu i utworzenia Roztoczańskiej Stacji Geoekologicznej. Po konsultacjach ze środowiskiem naukowo-edukacyjnym Lubelszczyzny i Podkarpacia (KUL, Politechnika Lubelska, UMCS, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Uniwersytet Rzeszowski i Politechnika Rzeszowska) zrodził się pomysł stworzenia Roztoczańskiego Centrum Naukowo-Dydaktycznego. W centrum miała zostać zlokalizowana baza Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego, a niezbędną do jego funkcjonowania energię postanowiono pozyskiwać ze źródeł odnawialnych.
Dlatego też w RPN przygotowano projekt pod nazwą „Termomodernizacja z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii”, który został złożony do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wniosek zyskał akceptację NFOŚiGW, więc została zawarta umowa (860/2009), na mocy której RPN uzyskał dotację w wysokości 5,7 mln zł (koszt całego przedsięwzięcia 5,8 mln zł). Projekt realizowany był od 05 maja 2010 r. do 30 września 2011 r. W jego wyniku dokonano modernizacji i zmiany przeznaczenia budynków magazynowych Roztoczańskiego Parku Narodowego. Przed przejęciem przez RPN nieruchomość ta...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?