Bałtycki Klaster Ekoenergetyczny oraz Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku są inicjatorami cyklicznej, międzynarodowej konferencji – Bałtyckiego Forum Biogazu. Nadrzędnym celem Forum jest próba oceny aktualnie prowadzonych badań naukowych na tle technologii rynkowych. Forum integruje wszystkie podmioty (badawcze, gospodarcze i samorządowe) zainteresowane tworzeniem sprzyjającego środowiska rozwoju technologii biogazowych i ich implementacji w praktyce. Patronat honorowy nad tegorocznym Forum sprawował marszałek województwa pomorskiego.

Klamrą spinającą dyskusję było podejście systemowe, obejmujące, z naukowego i praktycznego punktu widzenia, zarówno kwestie techniczne oraz technologiczne produkcji biogazu o wysokiej zawartości metanu z biomasy różnego pochodzenia z uwzględnieniem uwarunkowań społeczno-ekonomicznych, jak i aspekty lokalizacyjne oraz wykorzystanie biogazu w układach kogeneracyjnych. Należy wyróżnić kwestie związane z technologiami wytwarzania i konserwacji biomasy, prowadzeniem procesu fermentacyjnego ze względu na kompozycję mikrobiologiczną flory fermentacyjnej, optymalizacją procesu fermentacji metanowej z energetycznego, ekonomicznego i środowiskowego punktu widzenia, nowymi metodami zagospodarowania masy pofermentacyjnej, nowatorskimi sposobami oczyszczania i przechowywania biogazu oraz innowacyjnym podejściem do konwersji biogazu/metanu do energii użytecznej (CHP, ogniwa paliwowe).
Na szczególne podkreślenie zasługuje implementacja wyników badań w nowych pilotażowych instalacjach mikrobiogazowni o mocy ok. 20 kW, pełniących funkcję poligonu doświadczalnego i jednocześnie użytecznej instalacji, wytwarzającej energię na potrzeby własne, wprzęgniętej w inteligentny system energetyczny. W trakcie Forum przedstawiono trzy takie instalacje autorstwa zespołów badawczych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (gospodarstwo Bałdy), Politechniki Śląskiej w Gliwicach (gospodarstwo Studzionka pod Pszczyną) oraz Politechniki Gdańskiej. Dwie ostatnie innowacyjne instalacje kontenerowe tworzone są przy istotnym wsparciu finansowym koncernu ENERGA.
Integralną częścią Forum była dyskusja na temat zagadnień praktycznych: technologiczne, środowiskowe, prawne i finansowe, w tym programy wsparcia, a także bariery utrudniające rozwój. Wnioski z Forum są jednoznaczne. Po pierwsze, biogazownia powinna stać się integralną częścią infrastruktury współczesnego gospodarstwa rolniczego, a jednocześnie trwałym elementem lokalnego systemu energetycznego w układzie prosumenckim – wytwarzam energię, zużywam ją na własne potrzeby, a nadwyżkę sprzedaję do sieci lokalnej. Chodzi tu o biogazownię jako składową tzw. autonomicznego regionu energetycznego. Po drugie, co zrobić, żeby proces fermentacji metanowej stał się bardziej efektywny, a ponadto by mógł być szybko i tanio zaimplementowany w praktyce. Po trzecie – takie Forum doskonale spełnia funkcję animatora i promotora rozwoju biogazowni, bowiem przybliża nas do urzeczywistnienia powszechności biogazowni w działalności rolniczej i zagospodarowaniu odpadów.
(jg i ac)