III Polsko-Niemieckie Forum Energetyczne odbyło się w dniach 5-6 września 2012 r.
w niemieckim mieście Ostritz, które słynie z unikalnego systemu wykorzystywania ekologicznych i odnawialnych źródeł energii. Tematem tegorocznej edycji były „Bezkonfliktowe opłacalne projekty OZE i ich wpływ na rozwój gmin. Porównanie sytuacji w Polsce i w Niemczech”.

Takie spotkania są bardzo potrzebne. Wymieniamy doświadczenia, rozważamy nowe możliwości i dzielimy się innowacyjnymi pomysłami. W tym roku podsumowaliśmy na przykład pionierski projekt podręcznika dobrych praktyk w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, który przygotowywany jest przez Dolnośląską Fundację Rozwoju Regionalnego, Dreberis we współpracy z DBU. Podręcznik ten opiera się na doświadczeniach z Dolnego Śląska i Saksonii – relacjonował Janisław Muszyński, prezes Dolnośląskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego i jeden z inicjatorów spotkań.
Uczestnicy dyskutowali m.in. na temat obszarów, w których energetyka, zarówno polska, jak i niemiecka, potrzebuje wsparcia. Ważnym tematem okazały się rozwiązania typu smart grids. W tym kontekście uczestnicy zastanawiali się, w jaki sposób inteligentne zarządzanie siecią wpłynie na energetykę oraz czy rozproszone źródła energii są efektywne. Rozmowy panelowe toczyły się także w dużej mierze wokół ciągle aktualnego i gorącego tematu biogazowni, których budowa bywa blokowana przez mieszkańców lub ekologów.
Najważniejszy w tego typu działaniach jest dialog. Dopiero, gdy uda się nakreślić pełen obraz i przedstawić konkretne korzyści płynące dla mieszkańców wzrośnie szansa na porozumienie – podkreślił Muszyński.
Dwudniowe spotkanie było także doskonałą okazją do dzielenia się doświadczeniami. Strona polska wskazywała Świdnicę jako przykład miasta, w którym powstają superinteligentne budynki, natomiast strona niemiecka omawiała na przykładzie miasta Colditz wprowadzanie najnowszych technologii i źródeł odnawialnej energii pożytkiem dla ludności.
Forum otworzyli znamienici goście: Arkadiusz Roman, radca Ambasady RP w Berlinie oraz Matthias Rehm, główny specjalista ds. ekonomicznych z Ambasady RFN w Warszawie. Patronat nad tym wydarzeniem objęły obydwie ambasady oraz m.in. Saksońskie Ministerstwo Ochrony Środowiska.
Organizatorami Polsko-Niemieckiego Forum Energetycznego byli: Dreberis, Dolnośląska Fundacja Rozwoju Regionalnego oraz Grupa EURENERGIO, inicjująca ważne dla rozwoju cywilizacyjnego przedsięwzięcia i projekty w obszarze energetyki.
Jak zapowiadają inicjatorzy, trwają już przygotowania do organizacji kolejnego, czwartego Forum w Ostritz, które planowane jest na 2013 r.
 (ms)