Miejska wyspa ciepła
Klimat miasta jest jednym z najbardziej zmiennych elementów środowiska, nadzwyczaj wrażliwym na zmiany w sposobie zagospodarowania terenu. Przeobrażenie środowiska klimatycznego współczesnego miasta pod wpływem urbanizacji i przemysłu przejawia się w zmianach charakterystyki morfologicznych i fizycznych warunków bilansu radiacyjnego, cieplnego i wodnego, zjawiska wyspy cieplnej, lokalnej cyrkulacji powietrza, występowania wysp opadów atmosferycznych i wysp zanieczyszczeń powietrza. Centrum dużego miasta ma korzystniejsze warunki termiczne. Występuje tu tzw. wyspa cieplna. O jej ukształtowaniu decyduje wiele czynników.
Najważniejszymi z nich są: ocieplający wpływ zabudowy, związany z pochłanianiem ciepła w ciągu dnia i emitowaniem go wieczorem, następnie dodatkowe źródła emisji ciepła powstałe w przemyśle, a przede wszystkim w wyniku ogrzewania mieszkań w centrum miasta.
Rośliny o zwiększonych wymaganiach cieplnych
Konsekwencją wyspy cieplnej jest zróżnicowanie się roślin na grupy gatunków o zwiększonych wymaganiach cieplnych, czyli termofilnych, a lokalnie wręcz ekspansja niektórych z nich. Do gatunków takich można zaliczyć np. bożodrzew gruczołkowaty, budleję Davida, wiązowiec zachodni, a z gatunków zielnych jęczmień płonny i stokłosę miękką czy miłkę drobną. Przykładowo we Wrocławiu lokalizacja stanowisk bożodrzewu g...