Miejski klimat pod kontrolą?
Miejskie Plany Adaptacji (MPA) do zmian klimatu dla 44 największych polskich miast są na finiszu ? informuje Instytut Ochrony Środowiska ? Państwowy Instytut Badawczy. Opracowanie tych dokumentów i ich realizacja przyczynić mają się do poprawy jakości oraz komfortu życia w miastach.
Miasta zajmują tylko ok. 3% powierzchni Ziemi, a obecnie zamieszkuje je już ponad 3,5 mld ludzi. Do 2030 r. na ich terenie mieszkać będzie ok. 60% populacji, a może nawet więcej. Dlatego tak istotną rolę w walce ze zmianami klimatycznymi odegrają właśnie ośrodki miejskie. W Polsce opracowania Miejskich Planów Adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców podjęło się Ministerstwo Środowiska. Głównym celem jest ocena wrażliwości i podatności na zmiany klimatu każdego z 44 polskich miast partnerskich i zaplanowanie działań adaptacyjnych, adekwatnych do zidentyfikowanych zagrożeń. Zmiany klimatyczne są nie tylko problemem globalnym, ale coraz bardziej stają się dużym wyzwaniem w skali lokalnej. Dokumenty w ramach projektu Ministerstwa Środowiska ?Wczujmy się w klimat?, wyznaczą strategię działań aż do 2030 r.
Ustalić kierunki i działać
Program MPA ruszył w 2017 r., a jego zakończenie planuje się na bieżący rok. Kosztował ponad 31 mln zł, z czego 85% zapewniła Unia Europejska. Ze względu na skalę, jest to jedyna inicjatywa w Europie, w której ministerstwo wspiera lokalne władze i administrację, ...