Wrocławska konferencja szkoleniowa z cyklu Współczesna Architektura Krajobrazu ? Trendy, Technologie i Praktyka, zorganizowana po raz 16. przez Stowarzyszenie Architektów Krajobrazu w listopadzie ub.r., poświęcona była w całości tematowi adaptacji miast do zmian klimatu.

Kilkunastu prelegentów, w tym mówcy z Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski, prezentowało lokalne, a także zrealizowane na szerszą skalę strategiczne projekty architektoniczno-budowlane i krajobrazowe. Przedstawiciele firm Rain Bird, GCL i Łąki Kwietne pokazali zalety swoich proekologicznych produktów i technologii. Z kolei patroni wydarzenia ? IFLA Europe (International Federation of Landscape Architects) oraz ELCA (European Landsape Contractors Association) prezentowali zalety uczestnictwa architektów krajobrazu w swoich programach oraz członkostwa w tych stowarzyszeniach.

Projekt MPA

Jednym z zamierzeń Ministerstwa Środowiska w ramach Miejskich Planów Adaptacji jest edukacja i podniesienie świadomości na poziomie lokalnym ? zarówno wśród urzędników, jak i społeczności miejskich, a także wspieranie i koordynacja działań przystosowawczych do skutków zmian klimatu w 44 polskich miastach. Poprzez opracowanie MPA dla każdego uczestniczącego w programie miasta, ok. 30% ludności Polski objęte zostanie ochroną przed skutkami zmian klimatu. Każdy MPA powstaje we współpracy władz, mieszkańców i ekspertów. Metoda poszczególnych stra...