Nowa czy używana? Samojezdna czy korzystająca z napędu innej maszyny? Jak zaplanować zakup zamiatarki, by połączyć jej niezawodność z relatywnie niewielkimi kosztami, a po kilku latach nie żałować podjętej decyzji?

Decydując się na zakup nowej zamiatarki samojezdnej, należy liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset tysięcy złotych. Nie jest to więc inwestycja, na którą stać każdą gminę czy mniejsze przedsiębiorstwo oferujące usługi w zakresie sprzątania ulic i chodników. Zamiatarki niewyposażone we własny napęd w tym zamiatarki ciągnione ? są kilka razy tańsze. Kupujący mogą więc stanąć przed dylematem: wydać więcej i dysponować zwrotną maszyną, radzącą sobie z oczyszczaniem ulic i chodników, czy postawić na mniej skomplikowane, a przy tym tańsze w utrzymaniu urządzenie?

Koszt maszyny a koszt usługi

Na rynku dostępne są trzy główne kategorie zamiatarek:skonstruowane na podwoziu samochodu ciężarowego, wykorzystujące napęd innej maszyny (najczęściej ciągnika) oraz samojezdne. Każda z nich ma swoje zalety i ograniczenia, ale najbardziej uniwersalne są maszyny dwóch ostatnich kategorii. Jak właściwie wyliczyć koszty ich użytkowania, by móc dokonać porównania?

Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że koszt zakupu maszyny tylko częściowo stanowi o koszcie usługi zamiatania. ? Jeśli mówimy, że jakaś usługa jest tania lub droga, to musimy obliczyć całkowity jej koszt, a następnie podzielić przez jakąś porówn...