Miejskie zapylacze
Miejskie zapylacze
Owady zapylające są niezwykle ważną grupą bezkręgowców, ponieważ umożliwiają reprodukcję wielu gatunków roślin. Istotny jest również aspekt ekonomiczny zapylania. Wartość uzyskanych w wyniku zapylenia przez owady plonów na świecie szacuje się na ponad 100 miliardów dolarów rocznie.
Jednakże zmiany środowiskowe związane z działalnością człowieka mogą prowadzić do spadku różnorodności i liczebności owadów zapylających. Utrata i fragmentacja siedlisk, pestycydy, patogeny i ich wzajemne oddziaływania są uważane za czynniki mogące wpływać na zmniejszanie różnorodności i liczebności wszystkich kluczowych grup owadów zapylających ? pszczół, bzygowatych i motyli. W naszej szerokości geograficznej głównym zapylaczem są pszczoły. Jednak równie znaczącą rolę jak pszczoła miodna odgrywają dziko żyjące pszczołowate, których stwierdzono w Polsce ponad 470 gatunków. Poza pszczołami również inne grupy owadów, takie jak bzygi czy motyle, biorą udział w zapylaniu roślin zarówno dziko rosnących, jak i uprawianych przez człowieka. Co za tym idzie, spadek różnorodności gatunkowej owadów zapylających ma ogromne znaczenie zarówno dla gospodarki człowieka, jak i dla przyrody w ogóle.
Miasta i zapylacze
Do niedawna badania dotyczące różnorodności owadów zapylających prowadzono głównie na terenach naturalnych. Ponadto, pomimo iż procesy urbanizacyjne są uważane za główną przyczynę zanik...