Według oficjalnych dokumentów oraz niezależnych prognoz, sektor biogazu rolniczego w Polsce w bieżącej dekadzie będzie się dynamicznie rozwijał, a tempo wzrostu będzie jednym z najwyższych wśród poszczególnych technologii OZE.

Dane z rynku deweloperów i inwestorów wskazują na to, że w ciągu najbliższych lat pozycja biogazu rolniczego umocni się na rynku energii, głównie dzięki realizacji dużych instalacji. Ze względu na rozdrobnioną strukturę polskiego rolnictwa punktem przełomowym w rozwoju tej technologii może być dopiero popularyzacja małych instalacji.
 
Uwarunkowania rozwoju
Oczekuje się, że polityczna przychylność dla rozwoju instalacji energetyki rozproszonej, zlokalizowanych w typowych gospodarstwach rolnych, zaowocuje wkrótce wprowadzeniem specjalnych mechanizmów wsparcia, obejmujących małe biogazownie rolnicze o mocach do kilkuset kilowatów, które mogłyby powstać w większości polskich gmin dysponujących odpowiednim zasobem surowcowym. Według przedstawionego przez Ministerstwo Gospodarki projektu ustawy OZE, jako mikrobiogazownie, wymagające wyższego poziomu wparcia, traktowane byłyby instalacje o mocy do 100 kWe.
Zamieszczone w niniejszym artykule informacje na temat opłacalności inwestycji w mikrobiogazownie opracował Instytut Energetyki Odnawialnej na potrzeby Ministerstwa Gospodarki („Analiza do...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?