Po wielu latach (moich) oczekiwań, oficjalnie przedłożono do konsultacji społecznych projekt polskiej ustawy o odnawialnych źródłach energii. Należy powitać ten fakt z dużym zadowoleniem.

Zdarzenie to świadczy o tym, iż Polska z etapu politycznego przechodzi na etap całościowej regulacji rozwoju wykorzystania odnawialnych źródeł energii w ramach transformacji swojej gospodarki. Odpowiednia wizja rozwoju energetyki odnawialnej i właściwe wdrożenie tej wizji poprzez prawo wiążące stanowią potężny bodziec nie tylko dla bezpieczeństwa dostaw energii, lecz również dla innych kwestii gospodarczych oraz środowiskowy i społecznych. Jest to impuls, który musi być wykorzystany, aby wprowadzić sektor energetyczny na całkiem nowe tory. Tory zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa energetycznego i demokratyzacji energetyki.
Zazwyczaj prawnicy zajmują się prawem obowiązującym. Niniejszy artykuł jest pewnym wyjątkiem, ponieważ jego głównym celem jest omówienie projektu ustawy poświęconego energetyce odnawialnej. Daje się odczuć powiew prawa przyszłości. Poddanie szerokiej dyskusji projektowanych regulacji oznacza niebywałą okazję wyeliminowania pewnych mankamentów, które zdarzają się we wszystkich państwach. Jednak w Polsce mamy tę przewagę, iż proces stanowienia prawa, dzięki konsultacjom społecznym, pozwala zapobiec przyjęciu postanowień, które zamiast pomagać, tworzyłyby trudności.

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?