Mikroorganizmy boją się zimy
Zima może być niebezpieczna dla procesu oczyszczania ścieków. Gdybyśmy nie stosowali szczególnych procedur, skutki niskich temperatur mogłyby być bardzo poważne i prowadzić do znacznych zakłóceń w pracy oczyszczalni. Mikroorganizmy, które niwelują najbardziej niebezpieczne związki, w trakcie niskich temperatur są w tarapatach i wymagają szczególnej opieki oraz kontroli ze strony personelu oczyszczalni.
Za oknem temperatura na granicy zera. Ludzie ubierają się cieplej, zwierzęta mają swoje schronienia i odpowiednio wcześniej zgromadzone zapasy tłuszczu. A jak radzą sobie nasze pracowite bakterie?
To żywe organizmy, więc im też jest zimno, robią się – niczym niedźwiedzie zimową porą – ospałe i mniej aktywne. Musimy o nie szczególnie zadbać, bo kiedy nasze mikroorganizmy są spowolnione przez chłód, zaburzony może zostać proces oczyszczania ścieków, co prowadzi do ryzyka przedostania się do środowiska zanieczyszczonych substancji.
Każdego dnia dbamy o bakterie w naszych oczyszczalniach – karmimy je i doglądamy. Niewiele osób wie, że w ogóle je mamy i jak bardzo ważne są dla całego procesu oczyszczania ścieków.
To właśnie one niwelują szeroką gamę toksycznych związków oraz zanieczyszczeń organicznych. Mikroorganizmy odgrywają więc ni...