Woda jest naturalnym środowiskiem występowania i rozmnażania się licznych organizmów żywych. Spotykamy w niej m.in. mikroorganizmy, takie jak bakterie, pierwotniaki, grzyby i glony, a także organizmy zaliczane do innych jednostek taksonomicznych, m.in. gąbki, larwy owadów, robaki pasożytnicze, mięczaki, ryby, ssaki, a także rośliny.

Oprócz klasycznych mikroorganizmów w środowisku wodnym mogą występować także wirusy, które sklasyfikowano między materią żywą a martwą. Tworzą one odmienną grupę, gdyż nie są uważane za organizmy żywe. Wirusy nie mają bowiem takich zdolności metabolicznych, które umożliwiałyby im niezależne życie i samodzielne funkcjonowanie, dlatego zalicza się raczej do prostych pasożytów wewnątrzkomórkowych.
W środowisku wodnym, do którego dopływają m.in. ścieki bytowo-gospodarcze, występują liczne mikroorganizmy patogenne (chorobotwórcze), którymi można zarazić się przez spożycie skażonej wody lub kontakt z nią1-4. Należą do nich m.in. bakterie przedstawione w ramce.
Ze względu na możliwość występowania tych i innych bakterii w środowisku wodnym istnieje konieczność ich zwalczania na różnych etapach produkcji wody pitnej. Z tego względu końcowym etapem stosowanym na stacjach wodociągowych jest proces dezynfekcji wody. Ma on na celu zabicie zarówno bakterii, jak i innych mikroorganizmów, które mogły przedostać się do wody przeznaczonej do konsumpcji.

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?

css.php