Prywatyzacja przedsiębiorstw gminnych nie przebiega jednakowo w poszczególnych branżach komunalnych. Zdecydowanym liderem prywatyzacyjnym jest ciepłownictwo, gdzie niemal połowa firm to spółki o kapitale mieszanym, publiczno-prywatnym (167 spółek publicznych – 81 spółek mieszanych).

Stacja uzdatniania wody w Drobinie

Podobnie wygląda oczyszczanie gmin, gdzie na 107 spółek publicznych przypada 49 spółek mieszanych. Zdecydowanie najsłabiej sprywatyzowaną gałęzią komunalną jest gospodarka mieszkaniowa, gdzie na 807 podmiotów tylko 61 to spółki mieszane.
W wodociągach i kanalizacji na 406 krajowych przedsiębiorstw istnieje 35 spółek publiczno-prywatnych, przy czym o klasycznej prywatyzacji, przeprowadzonej wg wymogów ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, można mówić tylko w kilku przypadkach. Na pewno nie było takie najbardziej znane przejęcie eksploatacji wodociągów gdańskich przez spółkę Saur Neptun Gdańsk (które bardziej wpisuje się w formułę partnerstwa publiczno-prywatnego w wydaniu sprzed ustawy o PPP) ani prywatyzacja wodociągów w Bielsku-Białej. Na dobrą sprawę o ustawowej prywatyzacji w wodociągach można mówić w odniesieniu do Dąbrowy Górniczej, Tarnowskich Gór czy Głogowa.
22 września 2006 r. do grona podmiotów sprywatyzowanych zgodnie z ustawą o komercjalizacji i prywatyzacji dołączył Zakład Gos...