Mikroturbiny są jednym z najbardziej wydajnych źródeł energii w miejscach wymagających użycia dużej jej ilości, m.in. w hotelach, na basenach, w SPA, halach sportowych czy szpitalach.

Jednak jednym z najciekawszych zastosowań z punktu widzenia oszczędności energii jest system oparty na mikroturbinach kogeneracyjnych połączonych z chillerami. W ten sposób realizowana jest trójgeneracja, pozwalająca na wykorzystanie odpadów termicznych wytworzonych w trakcie pracy maszyn do celów schładzania. Warto pokazać, na czym ona polega i jakie są jej możliwości z punktu widzenia chłodzenia/klimatyzacji na przykładzie konkretnego zastosowania, np. w szpitalu, gdzie wymagana jest duża ilość energii elektrycznej, a dodatkowo przydaje się modulacja natężenia prądu.

Czym są turbiny kogeneracyjne?

Mikroturbina kogeneracyjna to zestaw elementów, który pozwala na jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła. System taki składa się z powiązanych ze sobą instalacji, w których skład wchodzą mikroturbiny, system konwersji energii elektrycznej oraz odzysku ciepła. Mikroturbina zbudowana jest z jednej obrotowej części, wału silnika przymocowanego do turbiny, sprężarki powietrza do spalania oraz wirnika generatora elektrycznego. Wał silnika jest zawieszony na bezolejowych łożyskach powietrznych, niewymagających smarowania. Powietrze do spalania ? po skompresowaniu przez sprężarkę (stopień kompresji 4:1) ? jest przesyłane do...