Aktualnie najwięcej nowych technologii związanych z produkcją energii ze źródeł odnawialnych rozwijanych jest w oparciu o proces przetwarzania biomasy.

Spalanie, kompostowanie, fermentacja beztlenowa, karbonizacja, zgazowywanie ? wszystkie te procesy naturalnie zachodzące w przyrodzie z powodzeniem są implementowane w konkretnych technologiach i instalacjach przemysłowych. Z uwagi na szerokie spektrum możliwych do zastosowania substratów, takich jak biomasa, odpady komunalne lub frakcja RDF, posiadające w swej strukturze chemicznej węgiel pierwiastkowy, wodór i tlen, technologie zgazowania rozwijane są coraz szybciej.

Pojawiają się coraz nowsze rozwiązania, oparte na myśli polskiej. Jednym z nich jest technologia Sarré. H. Cegielski ? Poznań jest wyłącznym producentem i dostawcą instalacji pracujących z wykorzystaniem tej innowacyjnej technologii zgazowania. Prezentowana w artykule instalacja o mocy 9 MW energii elektrycznej i 9 MW energii cieplnej przetwarza 55 000 ton RDF rocznie i jest nie tylko sposobem na pozyskanie czystej energii, ale również odpowiedzią na problem zagospodarowania odpadów nienadających się do recyklingu. Technologia ta umożliwia konwersję w gaz syntezowy niemal każdego rodzaju materiałów organicznych, takich jak odpady przemysłowe lub komunalne oraz biomasa stała.

Przebieg procesu

Podczas procesu zgazowania biomasa jest ogrzewana do bardzo wysokich temperatur w kontrolowa...