Intensywna ingerencja w systemy ekologiczne nie jest związana jedynie z emisją szkodliwych substancji do atmosfery, ale również z wykorzystaniem ogromnej przestrzeni pod zabudowę.

W związku z tym coraz większym powodzeniem cieszą się ogniwa fotowoltaiczne, które można zainstalować chociażby na powierzchniach dachów. Z kapitałowego punktu widzenia to właśnie wybór odpowiedniego, wydajnego systemu OZE stanowi wyzwanie dla inwestorów. Zarówno obszerna wiedza, a także pomoc specjalistów są warunkami powodzenia projektu. Na etapie planowania procesu można wprowadzić poprawki. Natomiast gdy jest on już realizowany, nieprawidłowa decyzja często kosztuje zbyt wiele, zarówno pod względem finansowym, jak i zasobów materiałowych.

Układ fotowoltaiczny zbudowany jest z płytki półprzewodnika. Posiada on złącze p-n wraz z polem elektrycznym. W momencie padania na niego promieni słonecznych zostaje wytworzona para nośników o przeciwnych ładunkach elektrycznych. Zostają one rozdzielone przez wspomniane pole i dzięki temu powstaje napięcie. Po podłączeniu urządzenia wykorzystującego energię elektryczną następuje przepływ prądu.

Kilka porad

Decydując się na przedsięwzięcie związane z ogniwami fotowoltaicznymi, należy wziąć pod uwagę nakłady, które poniesie inwestor, a także czas zwrotu takich instalacji. Nieudana kalkulacja w ostateczności powoduje demontaż systemu, a to generuje niepotrzebne koszty. Trzeba przeanal...