Gminy nie dysponują środkami, które mogłyby pokryć koszt związany z realizacją inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnych. Dlatego też korzystają z dofinansowania unijnego oraz z pożyczek z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tym sposobem zrealizowano już ogromne inwestycje.
Jednym z największych projektów, których zakończenie przewiduje się na koniec 2014 r., jest ?Zapewnienie prawidłowej gospodarki wodno-ściekowej miasta Mikołów?. Beneficjent to Zakład Inżynierii Miejskiej w Mikołowie. W ramach prac przewidziano budowę 143 km kanalizacji sanitarnej, 28 km przepompowni i tłoczni ścieków, 29 km kanalizacji deszczowej oraz modernizację 29 km sieci wodociągowej. W wyniku realizacji inwestycji do systemu kanalizacyjnego zostanie przyłączonych 15 612 osób oraz 819 RLM z przemysłu, a także 788 MRL z usług. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 405 658 000 zł.
W Nowym Sączu do końca 2014 r. ma zostać zmodernizowany i rozbudowany system gospodarki wodno-ściekowej miasta i gmin sąsiadujących. Powstanie kanalizacja sanitarna o długości 174 km, natomiast modernizacji ulegnie 2 km sieci wodociągowej oraz 8 km sieci kanalizacyjnej. Rozbudowany będzie także Zakład Uzdatniania Wody w Starym Sączu. Po ukończeniu projektu ok. 98% mieszkańców Nowego Sącza zostanie objętych kanalizacją. Inwestycja zapewni trwałe wpisanie się Sądecczyzny w narodową i regionalną strategię zrównoważonego rozwoju oraz realizację zadań wyznaczonych przez Krajowy Program...