Każda zmiana w obszarze eksploatacji powinna zostać odniesiona zarówno do osiąganego przez nią nowego – z założenia bardziej efektywnego – poziomu wycieków, jak i do ukrytego potencjału tkwiącego w eksploatowanej sieci. Ten bieżący potencjał strat wody, do którego możemy się zbliżyć, usuwając wycieki, nazwano Minimalnym Politycznym Poziomem Wycieków (MPPW).

Nazwa ta pochodzi od polityki przedsiębiorstwa wodociągowego, które w określony sposób (a więc za pomocą urządzeń oraz składu i natężenia opcji redukujących straty wody) eksploatuje system wodociągowy. Opcjami takimi są chociażby Aktywna Kontrola Wycieków (AKW) czy Szybkość Napraw (SN).
Przypomnijmy, że kluczowymi etapami w kierowaniu polityką walki ze stratami wody jest obliczenie oraz określenie aktualnego rocznego poziomu wycieków i trendu wycieków, możliwego do osiągnięcia minimum w zakresie poziomu wycieków przy aktualnym natężeniu opcji redukcji strat wody – MPPW, korzyści i kosztów w dziedzinie strat wody przy aktualnej polityce ich ograniczania, przydatności innych metod/opcji niż aktualnie stosowane oraz wybór najbardziej efektywnej ścieżki sposobu walki ze stratami.

Tab. 1 Wskaźniki służące do bezpośredniego parametryzowania samych strat wody
Minimalny Polityczny Poziom Wycieków
Opis
Przedstawienie najm...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?

css.php