Bordeaux i Lyon to dwa spośród wielu  francuskich miast, które zaangażowały się ostatnio w przebudowę nadbrzeży swoich rzek. Są to przedsięwzięcia złożone, uwarunkowane przede wszystkim likwidacją dotychczasowych funkcji tych terenów. Natomiast ich celem nadrzędnym jest poszukiwanie nowych form integracji miast z towarzyszącymi im rzekami.
 
Rzeki, po latach praktycznej „nieobecności” w krajobrazie wielu francuskich miast, takich jak: Nancy, Grenoble, Paryż, Orleans, powracają do swojej dawnej świetności. Do niedawna pozostawały ukryte za wysokimi wałami, degradowane do kanałów o wybetonowanych korytach czy otoczone siecią dróg prowadzonych ich dolinami. Dzisiaj ich nadbrzeża przejmują nowe funkcje, stają się istotną, ożywioną przestrzenią miejską, miejscem spotkań, zabaw, spacerów i różnych form wypoczynku.
 
Bordeaux i lewe nadbrzeże Garonny
Bordeaux leży w pobliżu Oceanu Atlantyckiego. Miasto przecina rzeka Garonna, osiągająca tu szerokość ok.300 m. Ta światowa stolica win znana jest również z okazałych budowli. Monumentalna pierzeja słynnych fasad budynków z XVIII w. usytuowanych na lewym brzegu Garonny zaliczona została przez UNESCO do światowego dziedzictwa kultury. To one stanowią tło terenu, który ostatnio przeszedł niezwykłą metamorfozę. Ten fragmen...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?