„Moje miasto bez elektrośmieci”: dobre wzorce współpracy z gminami
Już kilkadziesiąt polskich gmin przystąpiło do programu ?Moje miasto bez elektrośmieci?. W każdej z nich wdrożony został efektywny system zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE).
Dodatkową korzyścią jest możliwość pozyskania przez lokalne szkoły atrakcyjnych pomocy naukowych oraz elementów wyposażenia sal. Wymogiem jest jednak zaangażowanie społeczności lokalnej w zbiórkę ZSEE i oddawanie go do prowadzonych przez ElektroEko i władze miasta punktów zbierania elektrośmieci.
Zgodnie z obowiązującym prawem, w Polsce zbiórka elektrośmieci, w przeliczeniu na mieszkańca, powinna być na poziomie 4 kg. Niestety, pułap ten cały czas jest nieosiągalny. Aby spełnić wymogi nałożone przez Unię Europejską, niezbędna jest współpraca rzetelnych organizacji odzysku z gminami oraz ciągła edukacja mieszkańców w zakresie prawidłowego postępowania z ZSEE. Właśnie w tym celu największa polska organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, ElektroEko, stworzyła ogólnopolski program ?Moje miasto bez elektrośmieci?.
Przystępujące do programu gminy mogą liczyć na wielorakie korzyści. Pierwszą z nich jest bezkosztowy dla samorządów sposób tworzenia kompleksowego systemu zbierania elektrośmieci. Drugą stanowi program bezpłatnego odbierania dużego sprzętu AGD i RTV z gospodarstw domowych, a trzecią finansowanie przez ElektroEko Funduszu Oświatowego. Mogą z niego korzystać wszystkie zgłoszone do programu ?Moje miasto bez elektrośmieci? szkoły. Co to oznacza w praktyce? Placówki oświatowe, które będą aktywnie uczestniczyć w realizacji programu, mogą liczyć na atrakcyjne pomoce dydaktyczne, sprzęt sportowy lub elementy wyposażenia sal.
System zbierania elektrośmieci
Program ?Moje miasto bez elektrośmieci? opiera się na dwukanałowej zbiórce elektrośmieci. Pierwszą możliwością jest oddanie zużytego sprzętu do publicznego punktu zbierania, do którego przyjmowane są elektrośmieci każdego typu i w każdej ilości. W zamian za przyniesiony sprzęt wydawane są kupony Funduszu Edukacyjnego. Harmonogram zbiórki można sprawdzić na stronie www.elektrosmieci.pl.
Drugą możliwością, dotyczącą sprzętu wielkogabarytowego (takiego jak pralki lub lodówki), jest odbiór go bezpośrednio z domostw. Wystarczy zadzwonić pod numer 2222 333 00 bądź wypełnić formularz na stronie www.elektrosmieci.pl.
W obu przypadkach wszelkie koszty związane ze zbiórką, transportem oraz przetworzeniem zebranego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego ponosi ElektroEko. Wynika to ze statutu spółki, która jako organizacja non profit wszystkie wygenerowane środki przeznacza na rozbudowę sytemu zarządzania ZSEE oraz na prowadzenie działań edukacyjnych, związanych z prawidłowym postępowaniem z elektrośmieciami.
Dla szkół
Szkoły podstawowe biorące udział w programie otrzymują komplet darmowych materiałów dydaktycznych dla uczniów i nauczycieli. Umożliwia to przeprowadzenie lekcji, podczas których uczniowie dowiedzą się m.in., dlaczego elektrośmieci uznawane są za odpady niebezpieczne, jakie korzyści płyną z procesów odzysku i recyklingu oraz gdzie należy je oddać ZSEE.
W ramach programu ?Moje miasto bez elektrośmieci? ElektroEko utworzyło Fundusz Oświatowy, który będzie przeznaczony na wyposażenie szkół w nowoczesne pomoce dydaktyczne (np. tablice multimedialne, rzutniki) oraz ławki i szafki. Z Funduszu Oświatowego mogą korzystać placówki prowadzące działania edukacyjne w zakresie gospodarowania zużytym sprzętem, a także mobilizujące społeczność lokalną do pozbywania się elektrośmieci we wspólnie prowadzonych przez samorząd i ElektroEko punktach zbierania. Co warte podkreślenia, udział w Funduszu Oświatowym nie wiąże się z ponoszeniem żadnych kosztów przez szkoły lub samorząd!
?Moje miasto bez elektrośmieci? w szkołach ? najważniejsze informacje:
|
Organizator programu
Organizatorem Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego ?Moje miasto bez elektrośmieci? jest ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Została ona powołana, aby tworzyć efektywny system gospodarowania ZSEE oraz edukować w zakresie prawidłowego postępowania z elektrośmieciami. Działając na zasadach non profit ElektroEko świadczy na rzecz gmin bezpłatne usługi w zakresie budowy sprawnego systemu zbierania zużytego sprzętu. Program ?Moje miasto bez elektrośmieci? został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Edukacji Narodowej, a także Związku Miast Polskich.
Program kompleksowo wdrożono już m.in. w Warszawie, Płocku, Rzeszowie, Lublinie, Krośnie, Białymstoku, Bielsku-Białej, Radomiu, Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim oraz Gnieźnie.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie www.mmbe.pl.