Za odprowadzanie i unieszkodliwianie ścieków w zakresie zdefiniowanym przez przepisy niemieckiego prawa wodnego odpowiada gmina lub miasto. Właściwe służby komunalne są zobowiązane zagwarantować bezpieczne dla środowiska unieszkodliwianie ścieków z przynależnej jej zlewni, a także zapewnić odprowadzanie ścieków tak, aby nie następowały podtopienia budynków i ulic.

Oznacza to, że komuna odpowiada za opracowanie całościowej koncepcji odprowadzania ścieków ze swojego terenu, a także za jej realizację (inwestycję), utrzymanie w należytym stanie technicznym (przepustowość, szczelność) oraz modernizację już istniejących budowli kanalizacyjnych pod kątem aktualnych i przewidywanych obciążeń hydraulicznych.
Tak określone zadania gminy w połączeniu ze stale postępującą urbanizacją terenów dotychczas niezabudowanych, a także z podwyższeniem standardów dla sieci kanalizacyjnych (PN-EN 752-2, tab. 1) doprowadziły do sytuacji, w której aby sprostać wyżej wymienionym wymogom, konieczne okazały się bardzo poważne nakłady inwestycyjne.

Aspekty ekologiczne i ekonomiczne nowelizacji prawa wodnego
Od ok. 20 lat aspekty ekologiczne zaczęły coraz mocniej wpływać na ewoluowanie przepisów dotyczących gospodarki ściekowej. Stwierdzono bowiem, że kanalizowanie nowych terenów prowadzi do stałego obniżenia poziomu wód gruntowych, a także zdecydowanie negatywnie oddziałuje na odbiornik (strumienie, rzeki) poniżej wylotu kanalizacji. Punktualne wprowadzenie duże...