I roczna edycja projektu edukacyjnego, pn.: „Europejska Akademia Ekologii uczy segregować odpady opakowaniowe”, dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, rozpoczyna się jesienią br.

Wnioskodawcą projektu jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Komunalnych Związków Gmin, współpracujące z ponad 35 związkami z terenu całej Polski, które swoim zasięgiem obsługi obejmują ponad 300 polskich gmin i ponad 5,4 mln mieszkańców. Mimo iż jest to pierwsza inicjatywa edukacyjna stowarzyszenia, doświadczenia współuczestniczących w niej związków dają gwarancję powodzenia projektu, obejmującego swym zasięgiem 134 gminy na terenie całego kraju, realizowanego równolegle na terenie 10 związków międzygminnych: Celowego Związku Gmin CZG-12 z siedzibą w Długoszynie, Związku Komunalnego „Wisłok” z siedzibą w Rzeszowie, Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” z siedzibą w Gdyni, Związku Gmin Dorzecza Górnej Raby i Krakowa z siedzibą w Myślenicach, Związku Międzygminnego „Koniński Region Komunalny” z siedzibą w Koninie, Celowego Związku Gmin R-XXI z siedzibą w Nowogardzie, Ekologicznego Związku Gospodarki Odpadami Komunalnymi EKOGOK z siedzibą w Gaci, Związku Międzygminnego OBRA z siedzibą w Wolsztynie, Związku Gmin Dorzecza Wisłoki z siedzibą w Jaśle, Związku Gmin Dolnego Sanu z siedzibą w Stalowej Woli.
Projekt składa się z trzech zadań, będących osobnymi programami edukacyjnymi: kaskady edukacyjnej „Nie musimy śmiecić” – inicjator KZG Dolina Redy Chylonki, programu „Wyprawy w poszukiwaniu Ekolandii” (ZK WISŁOK) oraz konkursu „Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole” (CZG-12).
Konkurs „Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole” stanowi rozszerzoną kontynuację realizowanej od 1998 r. przez CZG-12 akcji edukacyjno-konkursowej „Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole”. Ma on na celu integrację dzieci, młodzieży i dorosłych wokół problemu unikania i minimalizacji odpadów opakowaniowych oraz wskazanie właściwej drogi postępowania z nimi. Konkurs skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym, młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz dzieci i młodzieży z Domów Dziecka i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych – łącznie do 5000 uczniów i 400 nauczycieli z 200 placówek oświatowych. Rozpoczyna się w II połowie października 2005 r. i kończy 31 maja 2006 r. (rok szkolny 2005/2006). Obejmie program obowiązkowy, na który składa się selektywna zbiórka odpadów oraz program dowolny, związany z realizacją przez placówki oświatowe programów o tematyce odpadowej (m.in. udział dzieci i młodzieży w warsztatach edukacyjnych i w akcjach „Sprzątanie Świata”, „Dzień Ziemi”). W konkursie zostaną wyłonieni laureaci pięciu kategoriach (Przedszkola, Szkoły Podstawowe, Gimnazja, Szkoły Średnie oraz Inne Placówki Oświatowe) oraz „Indywidualni Zbieracze” („Mistrz Makulatury”, „Mistrz Puszek Alu”, „Mistrz Butelek PET”, „Mistrz Baterii”).
Nadrzędnym celem całego projektu jest kształtowanie pro środowiskowych postaw społeczeństwa, w tym młodego pokolenia właściwie pojmującego dobro płynące z czystego środowiska. Szczególnie istotne jest podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz wyrobienie i utrwalenie nawyków segregacji odpadów opakowaniowych „u źródła”, jako najprostszych i najtańszych działań zmierzających do poprawy stanu środowiska naturalnego.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie
Komunalnych Związków Gmin CZG-12
z siedzibą w Długoszynie