Szacuje się, że do 2018 r. w Polsce będzie wytwarzanych ok. 707 tys. ton suchej masy osadów ściekowych. Stały wzrost ilości komunalnych osadów ściekowych oraz wynikający z rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy zakaz ich składowania po 1 stycznia 2013 r. powodują, że zagospodarowanie tego typu odpadów stało się niezwykle istotnym problemem dzisiejszej gospodarki wodno-ściekowej.
Jednym z podstawowych celów w gospodarce komunalnymi osadami ściekowymi, który został określony w Krajowym Planie Gospodarki Odpadami 2010, jest zwiększenie ilości komunalnych osadów ściekowych przetwarzanych przed wprowadzeniem do środowiska oraz osadów przekształcanych metodami termicznymi. Te uregulowania sprawiły, że w ostatnich latach zauważalny był intensywny rozwój projektów „spalarniowych” w kraju. Budowa spalarni, szczególnie dla dużych oczyszczalni, wydaje się najlepszym rozwiązaniem problemu uciążliwych odpadów. W wyniku procesów termicznej utylizacji uzyskiwany jest odpad, który może być składowany w bezpiecznych warunkach lub wykorzystywany jako dodatek do cementu.
 
Obecnie w Polsce pracuje sześć instalacji termicznej utylizacji osadów ściekowych – w Bydgoszczy, Kielcach, Krakowie, Łodzi, Olsztynie oraz Szczecinie. Jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie użytkowania kolejnych dwóch spalarni – w G...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?