Józef Górski

Odpady, obok ścieków i nawozów mineralnych, stanowią jeden z głównych czynników degradacji zasobów wodnych, a w szczególności wód podziemnych. Zagrożenia dla powierzchni ziemi czy powietrza są również uciążliwe, jednak funkcjonują one w zasadzie tylko w okresie eksploatacji składowiska. Sfera podziemna jest natomiast zagrożona nie tylko w czasie eksploatacji, ale również po jej zakończeniu, a składowiska pozostają groźnymi ogniskami zanieczyszczenia wód podziemnych przez dziesiątki a nawet setki lat po ich zamknięciu.

Oddziaływanie składowisk może prowadzić do silnego zanieczyszczenia wód podziemnych w zakresie wielu różnorodnych, często toksycznych składników, do których należą: metale ciężkie, związki azotu a także różnego typu zanieczyszczenia organiczne (detergenty, WWA, fenole, pestycydy, rozpuszczalniki organiczne, węglowodory). Zanieczyszczenia te w sprzyjających warunkach hydrogeologicznych mogą rozprzestrzeniać się na odległość rzędu kilku kilometrów od składowiska, a w skrajnych przypadkach nawet dalej.
Składowiska traktować musimy jako obiekty stanowiące duże zagrożenie dla środowiska gruntowo-wodnego i stosować odpowiednie zabezpieczenia techniczne a także odpowiednio monitorować ich wpływ na środowisko.

Analiza stanu środowiska gruntowo-wodnego przy składowiskach odpadów

W obowiązujących w Polsce przepisach nie ma obligatoryjnego obowiązku budowy sieci monitoringowej, co obowią...