Monopolistyczne spalarnie?
Z dużym zaskoczeniem branża przyjęła informację o kolejnej nowelizacji ustawy o odpadach, która trafiła do Sejmu w połowie kwietnia br. Projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach zgłoszony został bowiem przez „Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Stosowania Bezdioksynowych Technologii Unieszkodliwiania Niebezpiecznych Odpadów Medycznych” do sejmowej Komisji Nadzwyczajnej „Przyjazne Państwo”.
Po jednym posiedzeniu tej komisji projekt skierowano do laski marszałkowskiej. Zaproponowane w projekcie ustawy zmiany mają umożliwić stosowanie tzw. alternatywnych metod unieszkodliwiania odpadów medycznych i weterynaryjnych (sterylizacji, metody mikrofalowej oraz autoklawowania). W uzasadnieniu autorzy projektu ustawy powołują się m.in. na zasady uczciwej konkurencji, zarzucając spalarniom odpadów praktyki monopolistyczne.
Warto więc zapoznać się także z opinią na ten temat przedstawicieli najnowocześniejszej w Polsce spalarni odpadów niebezpiecznych SARPI w Dąbrowie Górniczej.
Metody sterylizacji, mikrofalowe i autoklawowania prowadzą, z różnym skutkiem, do pozbawienia odpadów medycznych czy weterynaryjnych – na pewien czas – własności zakaźnych. Jednak dopiero ich termiczne przekształcanie (spalanie) przy temperaturach ok. 1100°C jest rozwiązaniem kompleksowym i zape...