Motywowanie pracowników
Cz. III
W drugiej części cyklu przedstawiony został pogląd, iż najbardziej "prymitywną", ale też najskuteczniejszą metodą motywowania pracowników jest wynagradzanie w systemie premiowym. Jednak współcześnie coraz częściej stosuje się innowacyjne, elastyczne formy wynagradzania.
Modele te (rys. 1) sprzyjają coraz lepiej wykształconej kadrze, preferującej odmienny system wartości, odnoszący się zarówno do uczestnictwa w procesie pracy, jak i do spędzania wolnego czasu. Stale poszerzająca się oferta świadczeń pozapłacowych skuteczniej zaspokaja oczekiwania pracownicze, kreuje nowe potrzeby, a także pozytywnie wpływa na stopień integracji pracownika z firmą. Mogą one mieć charakter powszechny, grupowy lub indywidualny i najczęściej dotyczą sfery socjalnej i ochrony zdrowia (np. samochód służbowy czy ubezpieczenie zdrowotne).
Dodatkowe bodźce motywacyjne winny zawsze pozostawać w zgodzie z planowanym wizerunkiem przedsiębiorstwa zarówno wobec otoczenia, jak i wobec własnych pracowników. Do najistotniejszych, aktualnych trendów w sposobie wynagradzania zaliczyć można ograniczenia wysokości wynagrodzeń całkowitych, zmiany w strukturze wynagrodzeń odroczonych oraz wzmocnienie związku pomiędzy wynagrodzeniem a wynikami osiąganymi przez firmy2.
Wskazane trendy są o tyle istotne, iż stanowią następstwo zmian...