Możliwości finansowania instalacji OZE z środków PROW
Jedną z 11 inteligentnych specjalizacji wytypowanych na najbliższe lata będzie biogospodarka.
Biogospodarkę definiuje się jako produkcję odnawialnych zasobów biologicznych oraz przekształcanie tych zasobów i powstających w procesie ich przetwarzania odpadów
w produkty o wartości dodanej, takie jak żywność, pasze, bioprodukty i bioenergia.
Rozwojowi biogospodarki ma służyć m.in. nowy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich
na lata 2014-2020, w ramach którego niebawem rozpoczną się nabory wniosków inwestycyjnych. Nowy PROW nie przewiduje szczególnego traktowania instalacji odnawialnych źródeł energii. Możliwości takich inwestycji ukryte są w celach i priorytetach poszczególnych 20 działań programu.
Spośród wielu działań nowego PROW-u, w ramach których inwestor może otrzymać pomoc finansową na budowę instalacji OZE, ustawodawca nie rozróżnia typów ani preferencji rodzajów odnawialnych źródeł energii, a także nie określa ich mocy, wielkości ani parametrów użytkowania.
Jedynym wyróżnikiem takich instalacji jest ich cel. Po pierwsze, celem inwestycji nie może być wytwarzanie energii (wszystkich rodzajów) z myślą o jej dalszej komercyjnej odsprzedaży (zgodnie z załącznikiem nr 1 do traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej), a po drugie, instalacja powinna służyć przeciwdziałaniu zmianom klimatu i ochronie środowiska poprzez oszczędzanie zasobów, w tym energii i wody.
Rolnik/przedsiębiorca